SKOK-i pełnią misję społeczną

2012-12-12 3:00

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe służą Polakom od 1992 roku. Pozostają stabilne i skutecznie opierają się zawirowaniom na rynkach finansowych. Dzięki atrakcyjnej ofercie i solidnym podstawom zgromadziły już ponad 2,5 miliona członków.

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe zostały zbudowane w oparciu o rodzimy kapitał. W odróżnieniu od instytucji komercyjnych nie są nastawione na maksymalizację zysku. Założeniem ich funkcjonowania jest zapewnienie polskim rodzinom szerokiego dostępu do usług finansowych. Tym, co wyróżnia je na tle innych instytucji finansowych, jest przede wszystkim spółdzielczy i wspólnotowy charakter. Wstępując do Kasy, każdy członek staje się jednocześnie jej współwłaścicielem.

Tak też funkcjonują do dziś. Dzięki stabilnym podstawom SKOK-i znacznie skuteczniej niż ponadnarodowe korporacje oparły się kryzysowi na rynkach finansowych. Przywiązanie do wartości i realizowanie misji społecznej nie wyklucza ich dynamicznego rozwoju i innowacyjności świadczonych usług.

Niemal 30 tys. nowych członków co miesiąc

Na początku rozwoju SKOK-ów w Polsce istniało 13 spółdzielczych kas i zrzeszały one 14 tys. ludzi. Od tego czasu każdego roku Kasy notują dynamiczny wzrost zarówno finansowy, jak i osób, które powierzają im swoje pieniądze.

Obecnie, w 599 miejscowościach działa 1978 placówek SKOK, z usług których korzysta już ponad 2,5 mln gospodarstw domowych, które ulokowały w Kasach przeszło 15 mld zł depozytów.

W poprzednich latach do Kas wstępowało około 200 - 250 tysięcy nowych członków. Od początku tego roku do SKOK-ów przyłączyło się już 248 tys. osób, co daje niemal 30 tys. nowych członków co miesiąc.

Rozwój SKOK-ów w Polsce to w dużej mierze sukces ich twórców. Przedstawiciele SKOK-ów zasiadają w charakterze ekspertów w wielu instytucjach doradczych i zarządzających. Twórca i założyciel Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych w Polsce, obecnie przewodniczący Rady Nadzorczej Krajowej SKOK, Grzegorz Bierecki pełni funkcję pierwszego wiceprzewodniczącego Światowej Rady Unii Kredytowych (WOCCU), organizacji, która zrzesza ponad 53 000 unii, odpowiedników polskich SKOK-ów, ze 100 krajów świata. Ideę ich funkcjonowania wyraża wspólne motto: "Nie dla zysku, nie z filantropii, lecz po to, żeby służyć". W lipcu br. przedstawiciele tych spółdzielczych instytucji finansowych wzięli udział w Międzynarodowej Konferencji WOCCU w Gdańsku.

Służą społeczeństwu

Polskie SKOK-i obok świadczenia usług finansowych pełnią również misję społeczną. Realizują ją w oparciu o polskie korzenie i zaangażowanie we wsparcie społeczności lokalnych. Kontynuując działania rozpoczęte przez Franciszka Stefczyka, Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe pełnią dziś rolę mecenasa kultury i sztuki, opiekuna skarbów polskiego dziedzictwa narodowego, promotora wartości patriotycznych. Działają zarówno w skali ogólnopolskiej, jak i lokalnej.

W 2008 roku, w nawiązaniu do tradycji galicyjskich spółdzielni, SKOK-i wydały reprint wspomnianego wcześniej Atlasu Romera.

Rozwijając działalność w kraju angażują się również w budowę podobnych instytucji za granicą, m.in. na Litwie, Ukrainie, w Rumunii, Macedonii i Mołdawii. Nie zapominają przy tym o krajach, w których tak jak dawniej w Polsce potrzebna jest pomoc. SKOK-i wraz z Kancelarią Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz organizacją Caritas Polska zorganizowały konwój z pomocą humanitarną dla mieszkańców tzw. strefy buforowej w zniszczonej przez najazd rosyjski Gruzji. W dwóch tirach znalazło się ponad 30 ton darów dla uchodźców z Osetii Południowej i regionu Shida Kartli.

UWAGA!

"Kodeks Dobrych Praktyk i Zasad Działania Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych", którym kierują się Kasy, został zaliczony przez portal Smart Campaing do najlepszych kodeksów instytucji mikrofinansowych z całego świata.

SKOK-i

Wspierają i edukują

Od 2006 roku Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej organizuje konkurs ekonomiczny dla gimnazjalistów z całej Polski pod nazwą "Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów". Konkursowi patronują Kasa Stefczyka, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK, Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SKOK, Towarzystwo Finansowe SKOK oraz Biuro Informacji Kredytowej. Celem cyklicznej akcji jest propagowanie wiedzy ekonomicznej wśród młodzieży.

W odpowiedzi na problemy rodzin o niskich dochodach, zagrożonych wykluczeniem społecznym i finansowym Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej oraz Kasa Stefczyka realizują projekt "Pomóż oszczędzać rodzinie". Akcja edukacyjna ma na celu zwiększenie wiedzy rodzin z zakresu finansów osobistych oraz dostępnych na rynku finansowym produktów w celu uniknięcia przez nie nadmiernego zadłużenia.

Wraz z jednym z największych w Polsce dzienników, "Super Expressem", Kasy zrealizowały wspólną akcję "Wakacje dla powodzian". Jej celem było zorganizowanie dla dzieci poszkodowanych w wyniku powodzi kolonii letnich.

Mecenas kultury i sztuki

SKOK-i powstały na gruncie zrywu Solidarności. Pamiętając o tym, wspierają dzieła takie jak film opowiadający o pełnym poświęcenia życiu błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, "Popiełuszko, wolność jest w nas". Scenariusz filmu powstał na podstawie wieloletnich badań prowadzonych przez reżysera w porozumieniu z Trybunałem Beatyfikacyjnym Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. SKOK-i były producentem cyklu filmowego "Zakazane historie" opowiadającego o ludziach, którzy w czasach PRL prowadzili działalność podziemną, a o których historia zapomniała. Zrealizowały też film dokumentalny "Bitwa o Warszawę '44". Program emitowany przez Discovery Chanel opowiadał o realiach Powstania Warszawskiego i nadziejach jakie wiązali z nim młodzi, walczący ludzie. W roku 2010 SKOK-i przypomniały o wydarzeniach warszawskich, włączając się w sponsoring teledysku "Uprising" szwedzkiego zespołu Sabaton.

Obok wielkich przedsięwzięć spółdzielcze kasy pomagają również w promocji młodych talentów. Największa SKOK w Polsce, Kasa Stefczyka udziela wsparcia Fundacji Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré w Gdańsku. Za jej sprawą młodzi artyści mogą zaprezentować swoją twórczość podczas wielu koncertów muzyki klasycznej, głównie w miejscach sakralnych i salach koncertowych na terenie całej Polski. Również przy udziale SKOK-ów zorganizowane zostały koncerty patriotyczne oraz została wydana płyta Lecha Makowieckiego "Katyń 1940".

Nawiązując do idei Solidarności, spółdzielcze kasy od początku wspierają DocFilm Festival traktujący o środowisku pracy człowieka, ludzkiej aktywności, sposobach na przetrwanie w różnych warunkach i sytuacjach.

Zapewniając dostęp do wydarzeń kulturalnych mieszkańcom całej Polski, także tym mieszkającym poza największymi miastami, Kasa Stefczyka wsparła tournée kabaretowe zorganizowane z okazji 25-lecia działalności artystycznej Cezarego Pazury, zaś SKOK Ubezpieczenia - ogólnopolską trasę jubileuszową Piotra Bałtroczyka. Również dzięki SKOK Ubezpieczenia, mieszkańcy 16 miast powiatowych w całej Polsce mieli okazję wziąć udział w akcji "Uwolnić Książki", w ramach której do bibliotek trafiło niemal 10 000 książek, które następnie mieszkańcy znaleźć mogli na ulicach miast i po przeczytaniu przekazać dalej.

Warto wiedzieć

SKOK-i funkcjonują w oparciu o Ustawę o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych. Na polskim rynku finansowym istnieją od dwudziestu lat, choć podobne instytucje spółdzielcze zakładane były już pod koniec XIX w. przez Franciszka Stefczyka - wielkiego patriotę działającego na terenie Galicji.

Dowiedz się więcej na stronie www.prawdaoskok.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze