Płatności odroczone mają wady i zalety jednak okładka ładniejsza niż książka
– Odwraca uwagę od tego, że to kredyt, pożyczka, która kojarzy nam się z czymś poważnym, na co, jeśli się decydujemy, to w sposób przemyślany, odpowiedzialny. Nie widzimy tego "strasznego kredytu", ryzyka odsetek, komornika, lecz miłe hasło, które w magiczny sposób przykrywa wszelkie obawy. W efekcie wiele osób nie wie, że zaciąga kredyt (…) To rozwiązanie, choć z pewnością niezbyt ekologiczne, to wygodne przy zakupach odzieży. Jeśli nie jesteśmy pewni np. rozmiaru butów, możemy zamówić dwie czy trzy pary. Przymierzyć i odesłać te, które nie pasują i zapłacić tylko za tę parę, którą zostawimy. W tym czasie nie zamrażamy niemałej kwoty – podkreśla cytowana przez spidersweb.pl Weronika Hughes.
- Konsumenci powinni zwracać uwagę na to, jakiego dostawcę formy płatności odroczonych wybierają. Na rynku istnieją zasadniczo dwa różne modele takiej usługi. Pierwszy z nich obejmuje firmy, które de facto świadczą usługę kredytu konsumenckiego, a co za tym idzie, są zobligowane raportować zawarte przez klientów transakcje do Biura Informacji Kredytowej. Podmioty będące przedstawicielami drugiej grupy, oferując opcję „kup teraz, zapłać później” działają na zasadzie usługi finansowej. My na przykład nie raportujemy naszych klientów do BIK-u, przez co pozwalamy konsumentom na wygodne uregulowanie należności bez wpływu na ich zdolność kredytową - tłumaczy Łukasz Dwulit, szef Klarny w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Rynek drobnych pożyczek rośnie m.in. z powodu niskokwotowych zakupów w internecie
Biuro Informacji Kredytowej (BIK) poinformowało, że w okresie ośmiu miesięcy br. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 5,423 mln szt. pożyczek celowych na łączną kwotę 3,894 mld zł. "Oznacza to wzrost o 90,9 proc. w ujęciu liczbowym oraz o 92,9 proc. w ujęciu wartościowym w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku" - oceniło.
Z raportu BIK wynika, że średnia wartość nowo udzielonej w sierpniu 2024 r. pożyczki celowej wyniosła 710 zł i była o 29,1 proc. wyższa od średniej wartości takiej pożyczki udzielonej rok wcześniej.
Jak dodali, pożyczki celowe najczęściej stosowane są w ramach niskokwotowych zakupów w internecie, za pomocą platform e-commerce. Dodali, że nieco droższe usługi, z takich dziedzin jak usługi stomatologiczne czy medycyna estetyczna, albo zakupy samochodów – także są finansowane za pomocą pożyczek celowych, jednak już na wyższe kwoty.