Narodowy Bank Polski

i

Autor: Shutterstock

Stopy procentowe jeszcze wzrosną? Pesymistyczna ocena analityka

2022-07-08 9:22

Analityk Ebury Roman Ziruk poinformował, że po wakacjach stopy procentowe powinny jeszcze wzrosnąć. Ocenił, że na ten moment trudno stwierdzić kiedy zakończy się cykl zacieśniania polityki pieniężnej. Odnosząc się do lipcowej rewizji projekcji inflacji i PKB stwierdził, że przyszły rok rysuje się dość pesymistycznie.

Dziesiąta podwyżka stóp procentowych

W czwartek 7 lipca 2022 roku odbyło się ostatnie przed wakacjami posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP po raz dziesiąty podwyższyła stopy procentowe NBP - tym razem o 50 punktów bazowych. Główna stopa NBP, referencyjna, wzrosła z 6 do 6,5 proc.

Analityk Roman Ziruk współpracujący z Ebury zauważył, że że ostatni raz stopa referencyjna była na takim poziomie w 2005 roku. Podkreślił, że skala ostatniej podwyżki jest zaskoczeniem ponieważ rynek spodziewał się wzrostu o 75 punktów bazowych - a nawet więcej.

Sławomir Dudek – Pieniądze to nie wszystko. Inflacja

Pesymistyczna wizja analityka

Ziruk zwrócił uwagę, że najciekawszym elementem komunikatu po posiedzeniu RPP była rewizja projekcji wzrostu gospodarczego i inflacji. Obecnie środek przedziału inflacji prognozowanego z 50–procentowym prawdopodobieństwem na 2022 rok to 14,3 % wobec 10,8 % w projekcji z marca. W przypadku kolejnych dwóch lat to odpowiednio 12,5 % i 4,1 %. Środek prognozowanego przedziału dla wzrostu PKB to 4,7 % w 2022 roku, 1,3 % w 2023 roku i 2,3 % w 2024 roku.

"Rok 2023 r. rysuje się dość pesymistycznie. Bardzo możliwe, że obniżenie tempa podwyżek stóp procentowych ma odzwierciedlać zmianę oczekiwań dotyczących wzrostu gospodarczego" - stwierdził ekspert.

Kolejny wzrost już po wakacjach?

Zwrócił również uwagę na zmianę tonu w kontekście złotego. Napisano, że "obniżaniu inflacji sprzyjałoby także umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki". Wcześniej użyto sformułowań "powinno sprzyjać" oraz "będzie spójne". Zdaniem Ziruka ta zmiana może sugerować niepewność związaną z umocnieniem złotego.

Analityk ocenia, że stopy procentowe po wakacjach powinny jeszcze wzrosnąć. Jednocześnie zaznacza, że wzrosła niepewność dotycząca tego jak będzie kształtowała się polityka pieniężna w ciągu najbliższych miesięcy."RPP zmniejszyła tempo podnoszenia stóp procentowych, i do wyższego już raczej nie wróci, ale na tym etapie trudno określić, kiedy zakończy cykl. Dużo zależeć będzie od napływających danych" - zaznaczył ekspert.

W piątek o godz. 15 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Sonda
Czy stopy procentowe powinny być drastycznie podwyższone, żeby wyhamować inflację?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze