Dzieci/zabawa

i

Autor: Martine den Engelsen z Pixabay

Świadczenia rodzinne zamrożone do 2024 roku. Co to oznacza dla rodzin z dziećmi

2021-06-08 15:06

Świadczenia rodzinne będą zamrożone aż do 2024 roku. Taka informacja wstrząsnęła wieloma rodzicami, którzy pieniądze z rodzinnego uwzględniali w domowych budżetach. Oznacza to, że od listopada nie wzrośnie kryterium dochodowe, ani nie zmieni się kwota świadczenia. Rodzice, którzy dostaną podwyżkę mogą stracić dodatek. Co jeszcze się zmieni?

Świadczenia rodzinne będą zamrożone co najmniej do 2024 r. Według propozycji Rady Ministrów, którą przekazano do Rady Dialogu Społecznego, utrzymane zostaną dotychczasowe kryteria dochodowe. Obowiązywać mają przez trzy kolejne lata. Jak tłumaczy "Dziennik Gazeta Prawna" w praktyce oznacza to, że mniej dzieci otrzyma zasiłek. W ubiegłym roku pieniądze trafiły do 1,7 mln z nich. Aby otrzymać świadczenie, nie można przekroczyć 674 zł na członka rodziny, lub 764 zł, jeśli wychowuje się dziecko z niepełnosprawnością. Odrębny próg dochodowy dotyczy becikowego i jest to 1922 zł. Takie kryteria obowiązują już od sześciu lat. Od tamtej pory, chociaż zarobki rosną, a koszyk zakupów drożeje, nie przeprowadzono waloryzacji. W 2018 roku przeprowadzono weryfikację kryteriów, ale rząd zdecydował o pozostawieniu dotychczasowych kwot.

- Główną przesłanką, którą rząd tłumaczy tegoroczną propozycję zamrożenia progów i świadczeń na następne trzy lata, jest program 500 plus. Ma on znacząco poprawiać sytuację materialną rodzin, zwłaszcza że od 1 lipca 2019 r., gdy zniesione zostało kryterium przy pierwszym dziecku, swoim zasięgiem obejmuje on praktycznie wszystkie dzieci. Inne uzasadnienia to dobra sytuacja na rynku pracy, a także odnotowany w ostatnich latach wzrost wysokości najniższego oraz przeciętnego wynagrodzenia za pracę - pisze DGP.

Zdaniem komentujących w gazecie sprawę ekspertów, w rzeczywistości zamrożenie kryteriów oznacza stopniowe wygaszanie zasiłków, ponieważ z systemu wypada coraz więcej rodzin. Warto pamiętać, że wypłacanie 500+ i świadczenia wychowawczego kończy się wraz z ukończeniem przez dziecko 18 lat. Zasiłek jest natomiast wypłacany przez cały okres nauki w szkole, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnością aż do 24 roku życia.

Poza zamrożeniem kryteriów, nie podjęto decyzji o waloryzacji kwot poszczególnych świadczeń. Becikowe oraz tzw. "kosiniakowe" będą nadal wynosić po 1000 zł. Specjalny zasiłek opiekuńczy pozostanie wypłacany w kwocie 620 zł. Utrzymana ma być też wysokość zasiłku pielęgnacyjnego, który wynosi 215,84 zł..

Dramat wielu polskich rodzin! Rząd robi cięcia w 500+ ?
Sonda
Czy powinno się zmienić kryteria dochodowe świadczeń?
Najnowsze