Nowy podatek dla banków w Polsce. UOKiK zbawi kredytobiorców czy dorzuci im kosztów?

2025-07-21 9:38

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, zaskakuje propozycją wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków banków, argumentując, że może to być skuteczne narzędzie wsparcia dla konsumentów spłacających kredyty hipoteczne. Czy taki podatek realnie obniży raty kredytów, ułatwi dostęp do mieszkań, czy też okaże się szkodliwą interwencją w stabilny sektor finansowy? Eksperci są podzieleni, a przyszłość tego pomysłu wciąż niepewna.

Banki

i

Autor: Art Service, SHUTTERSTOCK (2) Banki
Super Biznes SE Google News

Stanowisko UOKiK ws. opodatkowania zysków banków

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Tomasz Chróstny, w rozmowie z PAP wyraził przekonanie, że należy rozważyć wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków banków, aby pomóc konsumentom w spłacie kredytów. Jego zdaniem, wysokie stopy procentowe generują nadzwyczajne zyski dla sektora bankowego, które powinny być wykorzystane do uporządkowania sektora, w tym do rozwiązania problemu kredytów frankowych.

Chróstny podkreślił, że konsumenci nie powinni ponosić konsekwencji wysokich stóp procentowych, a podatek od zysków mógłby być mechanizmem wspierającym ich sytuację finansową. Dodatkowo, UOKiK sugeruje wprowadzenie ograniczeń w wypłacie dywidend przez banki, aby środki te pozostały w kraju i wspierały polską gospodarkę.

Propozycje UOKiK dotyczące wykorzystania środków z podatku: jak obniżyć raty kredytów hipotecznych?

Prezes UOKiK przedstawił konkretne propozycje dotyczące wykorzystania środków pochodzących z podatku od nadmiarowych zysków banków. Jedną z możliwości jest finansowanie programów rozwoju tańszego budownictwa. Inną opcją jest dofinansowanie kredytów dla grup wrażliwych, takich jak rodziny wielodzietne, lub wsparcie wkładu własnego.

Chróstny argumentuje, że takie działania mogłyby realnie ulżyć konsumentom obciążonym wysokimi ratami kredytów hipotecznych. Podkreślił również, że podatek mógłby zmotywować banki do obniżania opłat i prowizji, aby zmniejszyć efektywną skalę opodatkowania.

UOKiK widzi również potencjał w zatrzymywaniu zysków w krajowych bankach, aby wspierać finansowanie gospodarki, transformację energetyczną, reindustrializację oraz modernizację przemysłu obronnego. Prezes Urzędu zwrócił uwagę na fakt, że marże odsetkowe w Polsce są wyższe niż w strefie euro, co sprawia, że zagraniczne banki działające w Polsce osiągają bardzo wysokie zyski.

Reakcje na podatek od nadmiarowych zysków banków: czy banki zapłacą więcej?

Pomysł wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków banków spotkał się z różnymi reakcjami w polskim rządzie. Minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, opowiadała się za takim rozwiązaniem, sugerując przeznaczenie środków na inwestycje w obronność.

Z kolei minister finansów, Andrzej Domański, wyrażał sceptycyzm, argumentując, że banki już płacą wysokie podatki i są największym płatnikiem w sektorze gospodarki. Resort finansów informował również, że nie prowadzi prac nad przepisami wprowadzającymi taki podatek.

Dodatkowo, Chróstny przypomniał o wakacjach kredytowych jako rozwiązaniu, które mogłoby ulżyć konsumentom. Jego zdaniem, rząd powinien rozważyć wprowadzenie tego mechanizmu. Obecnie rząd pracuje nad ustawą o usprawnianiu postępowań frankowych, która ma na celu odciążenie sądów i zapewnienie frankowiczom szybszej drogi do rozwiązania problemów.

KRUPA OSTRZEGA: RZĄD MOŻE PODWYŻSZYĆ PODATKI! | Express Biedrzyckiej
WIELKI QUIZ. Waloryzacja, inflacja, monopol. Ekonomiczny quiz, który sprawdzi, czy jesteś bogaty w wiedzę!
Pytanie 1 z 15
Co to jest PKB?
QUIZ PRL. Waloryzacja, inflacja, deflacja. Ekonomiczny quiz, który sprawdzi, czy jesteś bogaty w wiedzę!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki