Kryzys paliwowy na Węgrzech

i

Autor: Shutterstock Kryzys paliwowy na Węgrzech

Kryzys paliwowy

Szokująca decyzja rządu! Ogłosili ją w nocy. Paliwa droższe o 3 złote na litrze!

2022-12-07 9:34

Szef kancelarii premiera Gergely Gulyas i prezes MOL Zsolt Hernadi na wspólnej konferencji prasowej poinformowali, że na wniosek koncernu naftowo-gazowego MOL rząd Węgier zdecydował o zniesieniu obowiązującego od listopada 2021 roku limitu cen na paliwo.

Limit cen na paliwo zniesiony na Węgrzech

"Stało się to, czego się obawialiśmy: unijne sankcje naftowe, które weszły w życie w poniedziałek, spowodowały zakłócenia w dostawach paliw na Węgrzech, które są odczuwalne dla wszystkich" powiedział Gulyas. "Rząd utrzymywał limit cen tak długo, jak mógł" – dodał stwierdzając, że "wszystkie limity cenowe mają sens, o ile nie prowadzą do niedoborów produktów".

Panika paliwowa na Węgrzech wywołana przez rząd Orbana?

Od kilku dni węgierskie media pisały o nasilającej się panice, a na portalach społecznościowych publikowano zdjęcia i relacje z licznych stacji benzynowych, gdzie kierowcy ustawiali się w długich kolejkach w nadziei na zatankowanie pojazdu. Jednocześnie koncern MOL informował o "krytycznej sytuacji" oraz zagrożeniu bezpieczeństwa dostaw paliw.

"Moce MOL nie są w stanie zaspokoić popytu na węgierskim rynku, około 30 proc. paliw musi być importowane" - powiedział we wtorek na antenie Radia Kossuth Gyorgy Bacsa, członek zarządu węgierskiego koncernu naftowo-gazowego MOL. "Popyt na benzynę w minionym tygodniu był dwukrotnie wyższy niż w ubiegłym roku, zaś na olej napędowy – półtora razy większy. Około 70 naszych stacji, jedna czwarta całej sieci, jest całkowicie suchych" – dodał.

Decyzja o zniesieniu limitu została ogłoszona od razu w węgierskim dzienniku urzędowym i weszła w życie we wtorek o godzinie 23.

Problemy z dostawami paliw. Ceny wzrosną o 3 zł na litrze!

Szef MOL poinformował na konferencji o dużych problemach dotyczących dostaw, określając sytuację jako krytyczną, przypominającą lata 70. i 80. "Import musi zostać przywrócony, a zapasy uzupełnione. Nie stanie się to z dnia na dzień. Trzeba odbudować zaufanie, muszą wrócić importerzy, to może potrwać miesiąc lub dwa" – dodał szef MOL.

Hernadi powiedział również, że unormowanie sytuacji w zakresie dostaw zajmie miesiąc albo półtora, ale po tym okresie sytuacja się ustabilizuje.

Ceny orientacyjne na stacjach MOL mają po zniesieniu limitu wynieść 641 forintów (ok. 7,30 zł) za litr dla benzyny i 699 (ok. 7,90 zł) forintów za litr dla oleju napędowego. Zniesienie limitu cen na paliwo będzie oznaczało wyższą inflację – przyznał Gulyas.

Sonda
Czy ze względu na drogie paliwo przesiadłeś się do komunikacji miejskiej?
Pieniądze to nie wszystko - Dariusz Szymczycha

Po ile litr benzyny i oleju po Nowym Roku? 

Posłuchaj, zanim zaplanujesz noworoczny wyjazd...

Listen to "VAT na paliwa w górę! Ile zapłacimy za litr benzyny od przyszłego roku?" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze