Tarcza antykryzysowa. Już 100 mld złotych przeznaczonych na ratowanie milionów miejsc pracy

2020-06-22 13:47 KaJa
Mateusz Morawiecki
Autor: Krystian Maj / KPRM

Pandemia COVID-19 zmieniła zasady gry na wielu płaszczyznach, również w świecie biznesu. Wprowadzone przed rząd dwa miesiące temu obostrzenia miały potężny wpływ na stan polskiej gospodarki. Zarówno mali jak i duzi przedsiębiorcy muszą mierzyć się z nadciągającym kryzysem ekonomicznym. Przepisy rządowej tarczy antykryzysowej mają wspomóc polskie firmy i pracowników w tym trudnym okresie, jednym z głównych założeń pomocy było ratowanie miejsc pracy i uniknięcie masowych zwolnień. Jak powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki do przedsiębiorców popłynęło już 100 mld złotych, które uratowały 5 mln miejsc pracy.

Tarcza Antykryzysowa. Rząd przeznaczył 100 miliardów złotych na pomoc przedsiębiorcom w ramach Tarczy Antykryzysowej

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Przepisy tarczy antykryzysowej mają przede wszystkich ochronić przed masowymi zwolnieniami i potężnym wzrostem bezrobocia. W ich ramach pracodawcy mogą między innymi obniżyć wymiar czasu pracy o poziom wynagrodzenia pracownika na określony czas. W takiej sytuacji rząd dopłaca cześć pensji zatrudnionym, a pracodawca nie może w tym czasie dokonać zwolnień, inaczej będzie musiał zwrócić pieniądze jakie otrzy6mał na utrzymanie stanowiska pracy. Przedsiębiorcy mogą również wysłać swoich pracowników na tak zwane postojowe w czasie kiedy firma nie przynosiła zysków, a zatrudnieni nie pracowali.

Czytaj również: Rekrutacja pracowników w czasie epidemii. Co się zmieniło na rynku pracy?

Podczas poniedziałkowej konferencji an Stadionie Narodowym w Warszawie premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że dziś, 22 czerwca mija 100 dni od ogłoszenia stanu epidemii, to w tym czasie polscy przedsiębiorcy otrzymali już 100 mld złotych, które pozwoliły na uratowanie 5 mln miejsc pracy.

- Komisja Europejska uważa, że nasz wzrost gospodarczy będzie cierpiał najmniej i przekonuje nas do szybkiej absorpcji środków. Tego potrzebujemy - nowych technologii. Dziękuję prezydentowi za współprace w tym zakresie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Tarcza Antykryzysowa

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze