Tarcza antykryzysowa/zdj.poglądowe

i

Autor: kschneider2991/pixabay.com

Tarcza Finansowa PFR 2.0. Kiedy składać wnioski? Kto dostanie pieniądze?

2021-01-14 13:43

W ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 o wartości 13 mld zł mikroprzedsiębiorcy oraz mali i średni przedsiębiorcy mogą otrzymać subwencję finansową PFR. - Po północy z czwartku na piątek firmy z branż, które ucierpiały z powodu koronawirusa, będą mogły składać przez internet wnioski o wsparcie - poinformował podczas dzisiejszej konferencji prezes PFR Paweł Borys. Dodał, że w przyszłym tygodniu rząd może rozszerzyć grono beneficjentów pomocy covidowej. Zobacz, do kiedy można składać wnioski i kto może ubiegać się o pomoc finansową.

Rusza pomoc dla przedsiębiorców! W obliczu drugiej fali pandemii rząd i PFR przygotowały Tarczę Finansową 2.0. 14 stycznia 2021 roku odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezesa PFR Pawła Borysa i wiceprezesa Bartosza Marczuka. Tematem spotkania było rozpoczęcie przyjmowania wniosków w programie Tarcza Finansowa PFR 2.0 dla mikro, małych i średnich firm. Subwencja finansowa będzie mieć bezzwrotny charakter, po spełnieniu warunków określonych w regulaminie udzielania subwencji i w umowie subwencji finansowej. Wartość pomocy to 13 mld zł. Zobacz, kiedy można składać wnioski i jakie są warunki otrzymania wsparcia. 

- Dziś po południu zostanie opublikowany regulamin tarczy, a od północy zaczną być przyjmowane wnioski o pomoc w ramach tarczy - zapowiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

ZOBACZ: Restauratorzy będą wściekli. Otworzą galerie handlowe, ale tylko sklepy!

KIEDY NABÓR WNIOSKÓW?

Nabór wniosków rozpocznie się 15 stycznia godzina 00:00. Wnioski będzie można składać do 28 lutego 2021 roku przez system bankowości elektronicznej – podobnie jak w ramach Tarczy PFR 1.0. Jeśli wniosek nie zostanie rozpatrzony pozytywnie, można przystąpić do procedury odwoławczej, która będzie trwała od 1 lutego do 31 marca. 

WARUNKI OTRZYMANIA WSPARCIA

W przypadku mikrofirm, spadek obrotów to minimum 30 proc. w okresie IV-XII lub w IV kwartale 2020 r. w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r. Kwota subwencji zależna będzie od wielkości spadku przychodów: 18 tys. zł na zatrudnionego przy spadku przychodów o 30-60 proc., 36 tys. zł na zatrudnionego przy spadku przychodów powyżej 60 proc. Maksymalna kwota finansowania dla mikrofirm to 324 tys. zł. Będzie możliwość umorzenia do 100 proc. w zależności od utrzymania zatrudnienia w 2021 r.

Dla małych i średnich firm spadek obrotów określono na minimum 30 proc. w okresie IV-XII lub w IV kwartale 2020 r. w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r. Subwencja może wynieść 70 proc. straty brutto (przed podatkiem) przedsiębiorstwa za miesiące od listopada 2020 r. do marca 2021 r. Maksymalna kwota finansowania dla MŚP z Tarczy Finansowej 2.0 nie może przekroczyć 3,5 mln zł z zastrzeżeniem, że wysokość pomocy na jednego pracownika nie może przekroczyć 72 tys. zł. Subwencja finansowa PFR będzie miała charakter bezzwrotny po spełnieniu przez przedsiębiorcę określonych warunków. 

45 BRANŻ OBJĘTYCH POMOCĄ

Wsparcie obejmie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z 45 branż – więcej niż zapowiadane w listopadzie 2020 r. Szef PFR zaznaczył, że lista branż, które mogą wziąć udział w Tarczy Finansowej 2.0 nie została jeszcze zamknięta. "Taka decyzja może być podjęta w przyszłym tygodniu i najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu do tej listy 45 branż może dołączyć kilka kolejnych w związku z tymi dodatkowymi konsultacjami KPRM, ministerstwa rozwoju z branżami, które dzisiaj przeżywają trudności w związku ze skutkami pandemii"" - powiedział. Paweł Borys. 

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze