Tarcza finansowa PFR. Jak wyliczyć kwotę subwencji?

2020-05-18 0:00 Materiał Partnerski
Tarcza Antykryzysowa: Przedsiębiorcy składają wnioski na potęgę! Na pożyczkę przyjdzie poczekać
Autor: Pixabay/ StartupStockPhotos Tarcza Antykryzysowa: Przedsiębiorcy składają wnioski na potęgę! Na pożyczkę przyjdzie poczekać

W 12 dni od uruchomienia wsparcia w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju firmy otrzymały ponad 15 mld złotych pomocy w formie subwencji, a kolejne wnioski będą rozpatrywane w najbliższych dniach. Zobacz, jak wyliczyć dokładną kwotę subwencji dla przedsiębiorstw.

Wnioski o udzielanie subwencji dla mikrofirm oraz małych i średnich przedsiębiorstw przyjmowane są przez bankowość elektroniczną. Z dodatkowego wsparcia mogą skorzystać zarówno mikrofirmy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Pomoc ramach tarczy finansowej można łączyć z innymi programami np. dopłatami do wynagrodzeń pracowników. Nie wszystkie dostępne instrumenty jednak kumulują się ze sobą, szczegóły dostępne są na stronie UOKiK.

TARCZA FINANSOWA

Wsparcie dla mikrofirm ( firm, zatrudniających od 1 do 9 pracowników):

  • maksymalna kwota subwencji wynosi 324 tys. złotych do zwrotu po roku przez okres 2 lat,
  • środki bezzwrotne wynoszą nawet 75 proc. subwencji po 12 miesiącach (pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania zatrudnienia),

Kwota subwencji finansowej jest uzależniona od liczby pracowników i odnotowanych spadków w obrotach. Przykładowo, przedsiębiorca zatrudniający jednego pracownika, którego obroty w wyniku pandemii spadły o 25 - 50 proc. będzie mógł liczyć na subwencję w wysokości 12 tys. złotych. Bazowa kwota wparcia w przypadku spadku obrotów na poziomie 50 - 75 proc. i przy jednym zatrudnionym wyniesie 24 tys. złotych, a powyżej 75 proc. będzie to 36 tys. złotych. Kwota subwencji będzie rosła proporcjonalnie wraz z większą liczbą pracowników. Przy dwóch zatrudnionych i spadku obrotów 25 proc. jej wysokość wyniesie 24 tys. złotych.

-  W przypadku określenia liczby zatrudnionych mamy sytuację dwuznaczną. Przedsiębiorca, który musi zdefiniować się czy jest mikro czy należy do sektora MŚP. W takim przypadku liczone są osoby zatrudnione tylko i wyłącznie na etatach. Zgłaszając już wniosek o subwencję, przedsiębiorca musi podać stan zatrudnienia w miesiącu poprzedzającym. Na tym etapie reguły są już bardziej liberalne dla właścicieli firm i mogą oni ubiegać się o wsparcie liczone na wszystkich pracowników i współpracowników. Co jednak jest niezwykle ważne, liczeni są tylko ci zatrudnieni, których przedsiębiorca zgłosił do ubezpieczenia społecznego. We wniosku wliczane są także osoby przebywające na urlopach macierzyńskich, ojcowskich czy wychowawczych - powiedział w rozmowie z Hubertem Biskupskim, Bartosz Marczuk wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. W przypadku zakwalifikowania jako mikrofirma przedsiębiorstwo może liczyć na subwencję dla maksymalnie 9 pracowników.

Małe i Średnie Przedsiębiorstwa (do 249 pracowników):

  • maksymalna kwota subwencji wynosi 3,5 mln złotych na okres 3 lat i stanowi ona 4 proc., 6 proc., lub 8 proc. sprzedaży rocznej w zależności od skali spadku sprzedaży,
  • środki bezzwrotne wynoszą nawet 75 proc. subwencji po 12 miesiącach (pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania zatrudnienia)

 

PFR
Autor: PFR
Najnowsze