Paweł Strączyński

i

Autor: materiały prasowe Paweł Strączyński

Tauron z nowym prezesem! Jest nim były wiceprezes PGE

2021-04-01 12:59

Tauron ma nowego prezesa. Paweł Strączyński, przez ostatni rok pełniący funkcję wiceprezesa Polskiej Grupy Energetycznej ds. finansowych, został w czwartek nowym prezesem spółki Tauron Polska Energia - zdecydowała rada nadzorcza firmy. Strączyński zastąpił Wojciecha Ignacoka, który z końcem lutego zrezygnował ze stanowiska.

Po rezygnacji Wojciecha Ignacoka obowiązki prezesa Taurona pełnił wiceprezes ds. finansowych Marek Wadowski. Nowy prezes został wyłoniony w postępowaniu konkursowym, przeprowadzonym w marcu przez radę nadzorczą. Informację o powołaniu nowego prezesa Grupa Tauron podała krótko po zakończeniu czwartkowej konferencji prasowej, podczas której podsumowano wyniki finansowe Grupy Tauron w ubiegłym roku. Prezentacji wyników dokonał - jeszcze jako pełniący obowiązki prezesa spółki - wiceprezes Marek Wadowski.

Nazwisko nowego prezesa już od kilka tygodni pojawiało się w mediach na nieformalnej giełdzie kandydatów na szefa Grupy Tauron. Dziennik Gazeta Prawna wskazywał m.in. iż ewentualna nominacja Pawła Strączyńskiego oznaczałaby zbliżenie personalne i dobrą współpracę z PGE, co może być ważne w kontekście możliwych zmian w strukturze energetyki. Chodzi o analizowane obecnie przez resort aktywów państwowych wyłącznie z grup energetycznych do odrębnego podmiotu ich aktywów węglowych. Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, pytany w marcu w Katowicach o potencjalne "zbliżenie personalne" PGE i Taurona w kontekście wyboru nowego prezesa spółki, zapewnił, że resort aktywów nie pracuje nad połączeniem obu firm, a prowadzone analizy dotyczą jedynie wydzielenia aktywów węglowych z grup energetycznych (także Taurona i PGE) do odrębnego podmiotu.

ZOBACZ: Nowa tarcza antykryzysowa. Dla kogo 5 tys. złotych? Morawiecki przedstawił szczegóły

Nazwisko Strączyńskiego jako nowego prezesa Taurona nieoficjalnie wymieniali także związkowcy z energetycznego koncernu, którzy w ostatnim czasie kilkakrotnie występowali w obronie dotychczasowej formuły działania Grupy Tauron. Paweł Strączyński od ponad roku pełnił funkcję wiceprezesa PGE ds. finansowych - w środę zrezygnował z tego stanowiska. Wcześniej był m.in. wiceprezesem Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja i wiceprezesem spółki Zower z grupy PGE Energia Ciepła. Pracował także w zarządach Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i Spółki Energetycznej Jastrzębie, a następnie PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa W zarządzie PGE Strączyński odpowiadał m.in. za departamenty kontrolingu, sprawozdawczości i podatków, ryzyka i ubezpieczeń, skarbu, oraz strategii IT. Nadzorował też spółki zależne PGE Systemy oraz Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Energia.

Nowy prezes Taurona jest absolwentem ówczesnej Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny), wyspecjalizowanym w sprawach finansów i bankowości, a także Master of Business Administration – Executive MBA o specjalności zarządzanie średnim i dużym przedsiębiorstwem. Zawodowo związany był również ze spółkami Protektor, Polską Grupą Biogazową, firmą Steinhoff International Holding i ASP Polska.

Poprzedni prezes Taurona Wojciech Ignacok, kierujący spółką od ponad siedmiu miesięcy, w lutym poinformował o swojej rezygnacji ze stanowiska z końcem lutego. Swoją decyzję motywował względami zdrowotnymi.

W zarządzie Taurona, obok nowego prezesa, pozostają dwaj wiceprezesi: odpowiedzialny za finanse Marek Wadowski (w ostatnim czasie także p.o. prezesa spółki) oraz wiceprezes ds. zarządzania majątkiem Jerzy Topolski. 50-letni Wojciech Ignacok - menadżer branży energetycznej i ciepłowniczej z wieloletnim doświadczeniem - został prezesem Taurona w połowie lipca zeszłego roku. Zastąpił odwołanego ze stanowiska Filipa Grzegorczyka, który kierował firmą przez blisko cztery poprzednie lata, od jesieni 2016 roku.

Tauron Polska Energia jest spółką dominującą w Grupie Tauron, dysponującym kapitałem własnym w wysokości ponad 19 mld zł oraz zatrudniającym przeszło 25 tys. pracowników. Grupa Tauron rocznie dostarcza ponad 50 terawatogodzin energii elektrycznej do ok. 5,7 mln odbiorców, głównie w południowej Polsce. Dominującym akcjonariuszem firmy jest Skarb Państwa.

SPRAWDŹ: Dobra wiadomość dla emerytów. Od dziś ruszyły wypłaty przedświątecznych emerytur

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze