Kto może się starać o emeryturę dla matek?
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające możesz otrzymać, jeśli nie masz dochodu zapewniającego ci niezbędne środki utrzymania i jesteś:
* matką, ukończyłaś 60 lat oraz urodziłaś i wychowałaś lub tylko wychowałaś co najmniej 4 dzieci,
* ojcem, ukończyłeś 65 lat oraz wychowałeś co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.
Warunek urodzenia i wychowania lub wychowania dzieci dotyczy dzieci własnych, dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub dzieci przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.
Ile wynosi dodatek dla matek w 2024 roku?
Kwota świadczenia jest uzależniona od poziomu podstawowej emerytury otrzymywanej przez matkę lub ojca oraz różnicy między nią a minimalną emeryturą.
W przypadku, gdy ni e pobierasz emerytury ani renty, rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje Ci w wysokości najniższej emerytury. Świadczenie uzupełniające podlega corocznej waloryzacji i od 1 marca 2024 r. wynosi 1780,96 zł.
Jeśli pobierasz emeryturę lub rentę w wysokości niższej niż najniższa emerytura, to rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie dopełnieniem do najniższej emerytury.
Emerytura dla matek. Złóż wniosek
Aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające, musisz zgłosić o nie wniosek. Druk znajdziesz w placówkach ZUS oraz na stronie www.zus.pl. Do wniosku należy dołączyć w szczególności oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej (druk ERU), zagraniczny dokument stanu cywilnego potwierdzający urodzenie dziecka, jeżeli akt urodzenia dziecka nie jest sporządzony w polskim rejestrze stanu cywilnego, akt zgonu — w przypadku śmierci matki dzieci, zaświadczenia potwierdzające osiągane dochody oraz inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.
WAŻNE!
ZUS odrzuci wnioski osób, które zostały pozbawione władzy rodzicielskiej lub została ona ograniczona. Świadczenia nie dostaną również rodzice, którzy długo przebywali w zakładzie karnym, a także osoby, których emerytura lub renta jest wyższa niż kwoty minimalnej emerytury.
Polecany artykuł: