Kursy walut. Euro

i

Autor: Shutterstock Kursy walut. Euro

świadczenie społeczne

Za karę obniżają zasiłek dla bezrobotnych. Kto dostanie mniej pieniędzy?

2024-10-03 13:42

Nadużywanie zasiłków na terenie Niemiec przeszło już do legendy. Władze w Berlinie są postrzegane przez niektórych jako rozdające świadczenia socjalne na prawo i lewo. Najnowsze informacje zza Odry ujawniają ruch w przeciwnym kierunku.

Ministerstwo pracy zaostrza kryteria zasiłku dla bezrobotnych

Ministerstwo pracy i spraw socjalnych Niemiec zatwierdziło projekt zaostrzający przepisy dotyczące zasiłku obywatelskiego; stanowią one, że osoba bezrobotna, która odmówi podjęcia pracy, będzie przez trzy miesiące otrzymywała zapomogą zmniejszoną o 30 proc.

Obniżenie zasiłku grozi też osobom, które nie stawią się na wizytę w urzędzie pracy bez istotnego powodu, a także w przypadku odmowy podjęcia szkolenia zaproponowanego przez ten urząd. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.

Obniżone świadczenie mają otrzymać osoby pracujące „na czarno”. Urzędy pracy będą zobowiązane do zgłoszenia nielegalnego wykonywania pracy do administracji celnej.

 „Potrzebujemy całej wiedzy, wszystkich umiejętności, całego doświadczenia i zaangażowania ludzi, którzy tu mieszkają, jeśli chcemy skutecznie przeciwdziałać niedoborowi siły roboczej i wykwalifikowanych pracowników” - podkreślił minister gospodarki Niemiec Robert Habeck.

Migracja zarobkowa wewnątrz Niemiec z powodu pracy?

Komisarz Schneider wezwał młodych ludzi z Niemiec wschodnich do szukania możliwości pracy w swojej okolicy. Jak przypomniał, po zjednoczeniu Niemiec dla młodych ludzi ze wschodu było jasne, że każdy, kto szukał miejsca szkolenia lub pracy, musiał wyjechać na Zachód. Dodał jednak, że "to już nie jest konieczne, niedobór miejsc pracy stał się teraz niedoborem siły roboczej".

Niemiecka gospodarka to potęga, a światowe media piszą o masowych bankructwach

W styczniu 2024 Financial Times wspomniał o zjawisku spółek-zombie w Niemczech, tzn. takich, które przetrwały pandemię z powodu rządowych osłon. W momencie wygaszania wsparcia, ryzyko bankructwa rośnie. Spektakularne upadki renomowanych niemieckich firm to już nie są pojedyncze przypadki. Za Odrą upadają duże przedsiębiorstwa z branży przemysłowej, tekstylnej i medycznej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze