Piramida potrzeb Maslowa
Od 28 sierpnia klienci Biedronki mogą wymieniać naklejki, które dostają za zakupy, na pluszowe maskotki w kształcie warzyw i owoców. Świeżaki stały się podstawą Piramidy Potrzeb Abrahama Maslowa, która cieszy się szczególną popularnością wśród psychologów czy teoretyków zarządzania. Zgodnie z tezą psychologa istnieje hierarchia potrzeb. Maslow odzwierciedlił je w postaci piramidy. Teoretyk podzielił potrzeby człowieka na pięć grup, które składają się na piramidę potrzeb. Podstawę piramidy tworzą potrzeby fizjologiczne, wyżej znajdują się potrzeby bezpieczeństwa, następne w kolejności są potrzeby przynależności, jeszcze wyżej – potrzeby uznania, a wierzchołek piramidy zbudowany jest z potrzeb samorealizacji. Dopóki człowiek nie zaspokoi najniższych w hierarchii potrzeb, nie jest w stanie zadbać o wyższe potrzeby. Zaspokojenie niższych w hierarchii potrzeb motywuje do zaspokajania wyższych.
W „świeżakowej" piramidzie Maslowa potrzeby fizjologiczne zostały zastąpione przez Świeżaki. Nowa wersja hierarchii potrzeb szybko obiegła media społecznościowe.
#świeżaki pic.twitter.com/rvNOonK3PO
— sernik (@sernick_) 31 sierpnia 2017
Świeżaki jak Świeżbiaki
Co dowcipniejsi internauci szukają podobieństwa do innych maskotek. Osoba administrująca profilem z rysunkami satyrycznymi „Rysuję fejsbuki" przygotowała mema ze „Świerzbiakami" i opatrzyła go podpisem „Jedyne, co możesz dostać za darmo to świerzbiaki". Mało tego, okazało się, że na rynku dostępne są Świerzbiaki, które wyglądają prawie tak rozkosznie, jak Świeżaki.
Świeżaki jak VeggieTales
Inny internauta zauważył uderzające podobieństwo do bohaterów amerykańskiego serialu dla dzieci pt. „VeggieTales".
Świeżaki z "Biedronki" tak bardzo przypominają mi postacie z programu telewizyjnego dla dzieci "VeggieTales" pic.twitter.com/0Zz7rGZzMC
— I SAW MY LOVE ❤️ (@MCyrus__forever) 2 września 2017
Fenomen Świeżaków
Nie wszyscy podzielają entuzjazm kolekcjonerów Świeżaków. Po sieci krąży mem, na którym kolorowe maskotki zastąpiono postaciami małp. Grafikę opatrzono podspisem „Gang Polaków", co stanowi oczywiste nawiązanie do Gangu Świeżaków.
Świeżaki symbolem upadku kultury polskiej
Niektórzy w manii Świeżaków dopatrują się upadku kultury polskiej. W tym duchu ukazał się czarny, żałobny mem na facebookowym profilu „Zdelegalizować Świeżaki", który podchwycił dziennikarz, Przemysław Witkowski.
Świeżaki na chorą córkę
Internauci chętnie porównują Świeżaki z prawdziwymi warzywami. Przy okazji stosują liczne aluzje do kolekcjonerów maskotek z Biedronki. Administrator profilu „Świeżaki Żebraki" na Facebooku opublikował mema, który odwołuje się argumentów osób, które zabiegają o świeżaki.
Świażaki jak Freshmeni
Pojawiają się także wpisy, w których Świeżaki są zestawiane z Freshmenami – również świeżakami, ale w innym tego słowa znaczeniu. Z kolei redakcja „XXL" co roku typuje własnych „freshmenów" – wschodzące gwiazdy sceny hip-hopowej, które dobrze rokują na przyszłość.
Świetne notowania Świeżaków
Dla niektórych fanów maskotek Świeżaki są na wagę złota. Zauważył to internauta, który umieścił pluszaki z Biedronki na grafice imitującej notowania giełdowe.
Fenomem Świeżaków tym bardziej robi wrażenie, że mamy do czynienia już z drugą edycją akcji Biedronki. Korzystając z okazji, właściciele starych Świeżaków handlują zabawkami w serwisach OLX, Allegro czy AliExpress. Fani pluszowych warzyw powinni jednak mieć się na baczności, ponieważ wśród sprzedawców nie brakuje oszustów, którzy zamiast maskotki potrafią wysłać... warzywo lub owoc.
Zobacz też: Oto, jak wyglądają nowe Świeżaki i Juniorzy z Biedronki [ZDJĘCIA]
Przeczytaj także: W Biedronce brakuje Świeżaków
Polecamy: Biedronka uchyla rąbka tajemnicy. Oto nowy Świeżak! [ZDJĘCIA]
Oprac. na podst. popkiller.pl, poradnikpracownika.pl, facebook.com, jbzdy.pl, twitter.com, domzdrowia.pl