Andrzej Niedzielski

i

Autor: Marcin Gadomski/Super Express

Trzeci lockdown w Polsce. Co z pomocą dla firm?

2021-03-18 10:33

Na wczorajszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił kolejny, trzeci już, ogólnopolski lockdown. Powodem wprowadzenia dodatkowych ograniczeń jest rekordowa liczba zachorowań na COVID-19. W środę odnotowano ponad 25 tys. nowych przypadków zakażeń. Czy w związku z kolejnym zamrożeniem gospodarki polskie firmy mogą liczyć na pomoc państwa?

Ogólnopolski lockdown wejdzie w życie 20 marca i na razie zostanie utrzymany do 9 kwietnia. Minister Niedzielski zaznaczył, że powodem tak dużej ilości zachorowań jest brytyjski wariant wirusa COVID-19, który w tym momencie odpowiada za 54 proc. wszystkich nowych zakażeń. W związku z tym zamknięte zostaną hotele, kina, teatry, baseny, a także obiekty sportowe. Natomiast działalność galerii handlowych zostanie mocno ograniczona

Czytaj też: Nowy lockdown w Polsce. Wojsko i policja na ulicach! Znany lekarz nie widzi wyjścia

- Przekroczyliśmy barierę 25 tysięcy zachorowań. Dynamika zachorowań przyśpiesza, trzecia fala przyrasta. Wydaliśmy polecenie wojewodom o przyśpieszenie w przekształceniu normalnej infrastruktury w covidową. W najbliższym tygodniu zapadną decyzje o 8 tys. dodatkowych łóżek. NFZ i wojewodowie będą weryfikowali dostępność łóżek - stwierdził Niedzielski.

Na jaką pomoc w związku z kolejnym lockdownem mogą liczyć przedsiębiorcy?

Jak zaznaczają przedstawiciele rządu, firmy z niektórych branż mogą liczyć na pomoc z tarczy antykryzysowej. Mowa tutaj o możliwości zwolnienia z płacenia składek ZUS, pobrania postojowego, dopłaty do wynagrodzeń pracowników, bądź bezzwrotnej dotacji dla małych przedsiębiorstw. Czy jednak firmy najbardziej dotknięte przez zamrożenie gospodarki będą mogły liczyć na inne formy pomocy?

- Od kwietnia ruszy też program umorzeń subwencji, jakie firmy otrzymały w ramach tarczy finansowej 1.0 - zaznaczył Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR.

Zobacz również: Polacy dostaną ogromny przelew! Specjalna ustawa jest już w Sejmie

Jednak umorzenie ma dotyczyć jedynie firm najbardziej dotkniętych przez lockdowny, czyli tych które zostały objęte wsparciem z tarczy 2.0. Umorzone zostanie przynajmniej 25 proc. całej kwoty, którą przedsiębiorstwa otrzymały w zeszłym roku na wiosnę .  

- To realna pomoc. Zamiast oddawać 25–35 proc. otrzymanej rok temu subwencji, będzie można przeznaczyć te pieniądze na obecne potrzeby. Często są to kwoty sięgające kilkuset tysięcy złotych, a nawet milionowe - dodał Marczuk.

Według doniesień prasowych, na ten moment, rząd nie pracuje nad innymi programami pomocowymi dla firm. Nie ma w planach tarczy antykryzysowej 3.0, nie jest ona przewidywana. Według ekspertów jedynym sposobem na przetrwanie wielu przedsiębiorstw będzie jak najszybszy powrót do normalnej działalności, dlatego mają nadzieję, że lockdown nie potrwa zbyt długo. 

Sedno Sprawy - Michał Wójcik
Sonda
Czy rząd powinien zaproponować kolejny program antykryzysowy dla firm?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze