Sejm

i

Autor: Sejm

Polacy dostaną ogromny przelew! Specjalna ustawa jest już w Sejmie

2021-03-17 16:49

Koniec OFE. Sejm rozpoczął prace nad projektem ustawy likwidującym Otwarte Fundusze Emerytalne. - Cała reforma opiera się na tym, by pieniądze, które zostały w OFE, stały się prywatnymi środkami Polaków - podkreślił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Dodał, że pieniądze na IKE po pobraniu opłaty nie będą później opodatkowane.

  • Konta w OFE ma ok. 15,4 mln członków, a średnie saldo na rachunku to 9 tys. 689 zł.

  • Od 1 czerwca do 2 sierpnia będzie czas na złożenie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS.

  • Wypłata środków z IKE będzie możliwa po osiągnięciu wieku emerytalnego i będzie wolna od podatku.

  • Wybierając ZUS nie zapłacimy opłaty przekształceniowej jak w IKE, ale zarzekamy się dziedziczenia tych środków

Koniec OFE. Jak sprawdzić stan swojego konta w OFE? Ile pieniędzy jest na koncie

Koniec OFE. Pieniądze do IKE lub ZUS-u

W środę w Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy ws. przeniesienia środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta (IKE). Zgodnie z projektem, każdy uczestnik OFE będzie miał do wyboru dwie możliwości: przeniesienie środków na indywidualne konto emerytalne (opcja domyślna) oraz złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków w całości do ZUS. 

Sonda
Rząd ostatecznie likwiduje OFE. Co zrobisz ze zgromadzonymi tam pieniędzmi?

"Cała ustawa opiera się i zmierza do jednego celu - to znaczy spowodowania, aby środki zgromadzone na otwartych funduszach emerytalnych (OFE) stały się środkami Polaków, środkami prywatnymi, i żeby nigdy nikt już w przyszłości nie doprowadził do sytuacji, jaka miała miejsce w 2013-14. To znaczy, bez zgody Polaków zabrał ponad 152 miliardy i przelał do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie zapytano o to Polaków, co więcej, było to wbrew uzgodnieniom, które legły u podstaw całej reformy emerytalnej" - mówił w Sejmie Buda.

Jak dodał, "my dzisiaj obawiamy się, że nasi następcy kiedyś, łatając dziurę budżetową, będą chcieli zrobić dokładnie to samo". "Zostało ponad 148 miliardów złotych i obawiamy się, że rozdawnicza polityka naszych następców może doprowadzić do sytuacji takiego deficytu, że znów nie będzie wyjścia i znów trzeba będzie te środki po prostu zabrać" - tłumaczył wiceminister.

Pełny lockdown w cajej Polsce od soboty! Jakie zasady i ograniczenia?

Jak dodał, rząd rekomenduje przekazanie środków na IKE. "Dlatego, że w perspektywie wielu lat, 20 lat, te środki będą lepiej pracowały, a przede wszystkim to są środki prywatne już z dniem 28 stycznia przyszłego roku. A po drugie, to są środki dziedziczne. W przypadku opcji ZUS-owskiej te środki nie podlegają dziedziczeniu, i co więcej, nie będzie można ich wypłacić w całości, po osiągnięciu wieku emerytalnego, tylko będą przypisane do emerytury. Natomiast w sytuacji przejścia na IKE, nawet w całości będzie można wypłacić dzień po osiągnięciu wieku emerytalnego, i to od nas będzie zależało, jaką decyzję podejmiemy" - wskazał Buda.

W uzasadnieniu do projektu napisano, że "proponuje się, aby ustawa – co do zasady – weszła w życie z dniem 1 czerwca 2021 r. W tym dniu wejdą w życie m.in. przepisy regulujące mechanizm przeniesienia środków z OFE na IKE". Niektóre zapisy ustawy mają wejść w życie w innym terminie.

Najnowsze