studia/laptop

i

Autor: Materiały prasowe studia/laptop

Koniec OFE. Jak sprawdzić stan swojego konta w OFE? Ile pieniędzy jest na koncie

2021-03-04 17:00

Rząd PiS ostatecznie przykłada rękę do likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Co stanie się ze zgromadzonymi na kontach OFE pieniędzmi? To zależy od nas. Mamy dwa wyjścia - w obu państwo zabierze nam część oszczędności w formie podatków. Uczestników OFE jest ok. 15 mln, a średnio każdy z nich uzbierał 10 tys. złotych. Jak sprawdzić, ile dokładnie mamy na koncie w OFE? Wyjaśniamy.

Koniec OFE. Stan konta OFE - jak sprawdzić saldo?

Rząd przyjął projekt w sprawie likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Pierwszy etap zamykania Otwartych Funduszy Emerytalnych nastąpił jeszcze za rządów PO-PSL, Zjednoczona Prawica pieczętuje teraz koniec OFE. Na kontach uczestników Funduszy pozostało ponad 160 mld złotych, dlatego niezwykle ważne jest, co zrobimy ze zgromadzonym kapitałem. Możliwości są dwie. W pierwszej nie musimy nic robimy i rząd automatycznie przenosi nasz kapitał z OFE do Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE), przy okazji zabierając 15 proc. w ramach tzw. opłaty przekształceniowej. Przeniesione środki można wypłacić dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Opcja numer dwa to transfer do ZUS. W tym przypadku należy złożyć wniosek, aby nasze pieniądze zasiliły przyszły kapitał emerytalny w ZUS. Nic za to nie zapłacimy, ale należy pamiętać, że przy wypłacie emerytury w przyszłości zapłacimy podatek w wysokości 17 lub 32 proc. Deklaracje o ewentualnym przeniesieniu pieniędzy z OFE do ZUS będzie można składać od czerwca do sierpnia.

Zmiany w emeryturach 2021. Nowe limity i większe wypłaty. Dodatkowe 2000 zł [IKE, IKZE]

Sonda
Rząd ostatecznie likwiduje OFE. Co zrobisz ze zgromadzonymi tam pieniędzmi?

O co toczy się gra? Dla rządzących im więcej osób machnie ręką, zapomni lub świadomie wybierze IKE - tym lepiej. Hipotetycznie gdyby wszyscy członkowie OFE poszli tą drogą, to łatwo licząc -15 proc. z 160 mld zł to 24 mld zł zastrzyku dla budżetu państwa. To ok. półroczna pula przeznacza na 500 plus.

A skąd wiadomo, ile dokładnie uzbieraliśmy na swoim koncie OFE? Kwota zależna jest od tego, jak długo odkładaliśmy pieniądze w funduszach i ile zarabialiśmy. Można to łatwo sprawdzić. Wystarczy wejść na Platformę Usług Elektronicznych dostępnej na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Następnie logujemy się wybierając jeden z trzech sposobów: poprzez profil zaufany, kwalifikowany podpis elektroniczny lub przez bankowość elektroniczną. Ta ostatnia opcja dostępna jest jedynie dla klientów nielicznych banków: PKO Bank Polski, bank Inteligo, BOŚ Bank, Millenium Bank, Citi Handlowy oraz ING.

Po zalogowaniu szukamy w prawym górnym rogu zakładki “Ubezpieczony” i kolejno “Informacje o stanie konta”. W tym miejscu znajdziemy stan naszego konta OFE. O zgromadzonym kapitale dowiemy się również za pośrednictwem strony funduszu, który gromadzi nasze składki z OFE. Aktywni użytkownicy OFE powinni co roku otrzymywać informację o tym, ile jednostek rozrachunkowych zgromadzili na koncie i jaka jest ich wartość.

UWAGA! ZUS zawiesza działalność! Kiedy wypłaty emerytur, rent, zasiłków? Pół roku oczekiwania
Najnowsze