Skarbonka

i

Autor: pixabay.com

Zmiany w emeryturach 2021. Nowe limity i większe wypłaty. Dodatkowe 2000 zł [IKE, IKZE]

2020-12-07 17:11

Zmiany w emeryturach dotyczą nie tylko już obecnych emerytów, ale także tych, którzy dopiero na nie oszczędzają. Z tego powodu co roku aktualizowane są limity wpłat na tzw. III filar emerytalny - IKE (indywidualne konta emerytalne) oraz IKZE (indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego). W przypadku tego drugiego za sumienne odkładanie kapitału na jesień życia można skorzystać z ulgi podatkowej sięgającej ponad 2000 złotych.

Emerytury 2021. Jak zyskać dodatkowe 2000 zł?

Koniec roku to nie tylko czas podsumowań, ale i wzmożonego zainteresowania IKZE. Dzięki takim dobrowolnym formom oszczędzania na przyszłość, można sporo zyskać na podatku. Należy się jednak spieszyć. Wpłaty na konto IKZE można dokonywać do końca roku i lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. 

Należy pamiętać, że posiadacze IKZE oraz bliźniaczych IKE (Indywidualne Konta Emerytalne), a także chętni, którzy do końca roku założą konta emerytalne, mogą na nie wpłacić tylko określone kwoty. Jakie są limity wpłat w 2020 roku? Roczna suma wpłat na IKZE nie może przekroczyć 1,2-tności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego – w 2020 r. limit wpłat na IKZE wynosi więc 6 272,40 zł. Od 2021 r. dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą ustawa przewiduje wyższy limit – 1,8-krotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego. Z kolei posiadacze IKE w 2020 r. mogą maksymalnie zasilić konto kwotą 15 681 zł. W 2021 r. limit IKE wzrośnie do 15 777 zł.

ZOBACZ TAKŻE: Nowe emerytury w Polsce. Emeryci dostaną wypłaty jak na Zachodzie!

Sonda
Czy oszczędzasz dodatkowo na przyszłość?

Szczegółowo o IKE i IKZE pisaliśmy już wcześniej. Niezaprzeczalnym atutem IKZE jest możliwość skorzystania z ulgi podatkowej i to już na początku oszczędzania. Wpłaty na IKZE z danego roku kalendarzowego możemy odliczyć od podstawy opodatkowania w rocznym PIT (ulga nie jest jednak dostępna dla wszystkich form opodatkowania, np. dla osób rozliczających się z zastosowaniem karty podatkowej). Innymi słowy, to co odłożyliśmy w ramach IKZE odpisujemy od kwoty, która jest podstawą do naliczenia podatku. O jakich kwota mowa? To zależy ile wpłaciliśmy, w jaki sposób i jaką stawką są opodatkowane nasze dochody. W 2020 r. z tytułu wpłat na IKZE możemy obniżyć podatek dochodowy od osób fizycznych nawet o 2007 zł (wariant w przypadku maksymalnej kwoty wpłat na IKZE oraz opodatkowania stawką 32 proc. od pierwszego miesiąca uzyskiwania przychodów). W przypadku opodatkowania stawką 17 proc. maksymalna kwota ulgi w 2020 r. wyniesie 1066 zł, a stawką liniową 19 proc. wyniesie 1192 zł (sytuacje szczególne, np. ponoszenie straty, mogą mieć wpływ na wysokość tej kwoty).  

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: WALORYZACJA EMERYTUR I RENT 2021. Wyższe kwoty. Znamy je!

Pomimo małego zainteresowania Polaków dodatkowym oszczędzaniem na emeryturę (w 2019 roku funkcjonowało około 950 tysięcy IKE i około 650 tysięcy IKZE), eksperci ostrzegają przed nadchodzącymi głodowymi emeryturami z ZUS. - Prognozy demograficzne przedstawione przez ZUS nie są optymistyczne. Niestety, nic nie wskazuje na to, że polskie społeczeństwo przestanie się starzeć w tak szybkim tempie, co oznacza, że liczba osób w wieku poprodukcyjnym będzie rosła z każdym rokiem, przy jednoczesnym zmniejszaniu się udziału osób w grupie produkcyjnej - podkreśla w "Rzeczpospolitej" Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Dane opublikowane w sierpniu tego roku przez Instytut Emerytalny w ramach raportu „Przyszłość emerytalna” pokazują, że przyszłe emerytury będą coraz niższe, a jednym ze sposobów obok dodatkowego oszczędzania na emeryturę jest podniesienie wieku emerytalnego.

PILNE! Rząd sprawdza nasz MAJĄTEK, DOCHODY i EMERYTURĘ. Ostatnie dni! Nie powiesz? Grozi kara!
Najnowsze