Trzy skuteczne sposoby na wynegocjowanie podwyżki

2017-02-11 10:00
Rozmowa kwalifikacyjna
Autor: Shutterstock Rozmowa kwalifikacyjna

Możliwe, że wraz z nadejściem nowego roku zacząłeś zastanawiać się co zrobić, żeby zarabiać więcej. W końcu słyszysz i odczuwasz, że wszystko wokół drożeje. Pamiętaj, że możesz i powinieneś wziąć sprawy w swoje ręce. Jak skutecznie wynegocjować podwyżkę radzi Aleksandra Bończewska, psycholog i konsultant kariery w Interviewme.

Po pierwsze, możesz zmienić pracę na inną (lepiej płatną). Po drugie spróbować pogodzić 2 etaty. Masz jeszcze jedną opcję, czyli negocjację podwyżki. Jest to najbardziej bezpieczna możliwość. Jeżeli Twoja próba się nie powiedzie, zawsze możesz skorzystać z wcześniejszych pomysłów! W tym artykule pokażę Ci, w którym momencie rozpocząć negocjacje, jak się do nich przygotować oraz przede wszystkim jak uzyskać od pracodawcy najlepszą możliwą ofertę.

Zobacz również: Zakazane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zobacz, o co nie może zapytać Cię rekruter?

Chcesz jeszcze bardziej zwiększyć swoją skuteczność w rozmowie z szefem? Zapoznaj się z ogólnymi technikami negocjowania wynagrodzenia na rozmowie kwalifikacyjnej: https://interviewme.pl/blog/jak-negocjowac-wynagrodzenie.

1. Jak przygotować się do negocjacji?
Jeśli podjąłeś decyzję o tym, aby negocjować podwyżkę, przygotuj się do tej bezpośredniej rozmowy. Jak to zrobić?

Ustal cel
Zastanów się, co w tym momencie jest dla Ciebie najważniejsze. Pieniądze czy na przykład dodatkowe benefity w postaci opieki medycznej czy karty multisport. Negocjacje mają zaspokoić Twoje potrzeby. Pamiętaj jednak, aby nie trzymać się sztywno jednego celu negocjacji, ponieważ brak elastyczności może doprowadzić do szybszego zakończenia negocjacji. Najważniejsza rada: Zapisz swoje cele na kartce.

Wybierz miejsce spotkania
Przemyśl, czy powinieneś spotkać się w biurze przełożonego, w swoim pokoju czy też na neutralnym obszarze? Z psychologicznego punktu widzenia warto postawić na przykład na salę konferencyjną.

Zastanawiasz się dlaczego?
Kiedy spotykasz się na neutralnym gruncie, dysponujesz psychologiczną przewagą, że ta druga strona również przychodzi, aby porozmawiać z Tobą. Dodatkowo możesz całkowicie skoncentrować się na negocjacjach, nie obawiając się, że ktoś zaraz zadzwoni/wkroczy do gabinetu szefa, aby odbyć z nim równie ważną rozmowę. Dodatkowo nikt nie musi pełnić obowiązków gospodarza, co pozwala skupić się na rozmowie.
Najważniejsza rada: Zadbaj o czas i o to, aby nikt Wam nie przeszkodził.

Odrób pracę domową przed rozmową
Ważnym etapem przygotowań do negocjacji podwyżki jest poszukiwanie informacji. Potrzebujesz tego, aby zebrać materiał, który będziesz mógł wykorzystać podczas konfrontacji. Aby wynegocjować najlepszą możliwą ofertę, musisz wiedzieć, co pracodawca może Ci zaoferować. Jak to zrobić najłatwiej? Porównaj swoje zarobki na przykład na Goldenline.pl. Zwróć uwagę na wielkość firmy oraz region zatrudnienia.

Dodatkowo wypisz swoje najważniejsze umiejętności oraz osiągnięcia. Przypomnij sobie projekty, które zrealizowałeś dla firmy. Są to Twoje najważniejsze argumenty podczas negocjacji. Jednocześnie pomyśl, co możesz zrobić dla firmy w przyszłości. Zaproponuj rozwiązanie konkretnego problemu lub zaangażuj się w dodatkowe działania. Najważniejsza rada: Przygotuj prezentację, w której zawrzesz wszystkie powyższe punkty.

2. Jakie techniki ułatwiają negocjacje?
W psychologii społecznej istnieją sprawdzone techniki wywierania wpływu na innych. Niektóre z nich można wykorzystać podczas negocjacji.

„Stopa w drzwiach"
Szansa na spełnienie Twojej prośby o podwyżkę wzrośnie dwukrotnie, jeżeli poprzedzisz ją malutką prośbą, która na pewno zostanie spełniona. Pamiętaj, że prośby nie muszą być ze sobą powiązane. Przykład małej prośby: zakup długopisów do działu

Wpływa na to między innymi:
Brak kontrastu. Każda kolejna prośba wydaje się tylko odrobinę większa niż poprzednia. Wzrost poczucia własnej wartości. W efekcie spełnienia pierwszej prośby pracodawca zaczyna siebie postrzegać, jako osobę altruistyczną i bezinteresowną.

„Drzwiami w twarz"
Szansa spełnienia Twojej prośby o podwyżkę wzrośnie około dwunastokrotnie, jeżeli właściwą prośbę poprzedzisz inną dużą i trudną do spełnienia.

Przykład dużej prośby: zakup samochodu
Wpływa na to między innymi:
Duży kontrast. Pierwsza bardzo duża prośba powoduje, że właściwa prośba dotycząca podwyżki wydaje się o wiele mniejsza. Dysonans poznawczy. Pragniemy uchodzić za dobrych i uczynnych, dlatego nie lubimy odmawiać, czujemy się wtedy niekomfortowo. Po odrzuceniu prośby pracodawca może poczuć się źle, co spowoduje, że chętniej spełni kolejną mniejszą prośbę.

3. Jak rozpocząć negocjacje?
Przed spotkaniem spróbuj przez dwie minuty przyjąć "pozycję siły". Rozstaw stopy na szerokość bioder, połóż ręce na biodrach i spójrz przed siebie. Następnie zrób sobie kawę i wejdź na spotkanie z uśmiechem. Możesz zacząć rozmowę od błahego tematu lub jakieś anegdotki. Taki zabieg pozwoli Ci ochłonąć i przygotować grunt pod prawdziwy cel spotkania. Postaraj się poświęcić na to maksymalnie 1 minutę. Następnie przedstaw prawdziwy powód spotkania oraz co możesz zrobić dla firmy.

Więcej rad znajdziesz na blogu InterviewMe

Najnowsze