Decentralizacja to zasada konstytucyjna. Tusk popiera
- Ustrój terytorialny Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia decentralizację władzy publicznej – to zdanie zapisane w art. 15 Konstytucji RP przyznaje gminom, powiatom i województwom określoną samodzielność wobec rządu.
- Ruszamy z procesem konsultacji reformy finansów samorządów. Potrzebne jest ustabilizowanie i wzmocnienie bazy dochodów własnych. System musi być zbilansowany i oparty na precyzyjnych zasadach podziału środków – tym zdaniem minister finansów Andrzej Domański zapowiada reformę finansów publicznych w kierunku decentralizacji. Samorządy mają zarabiać więcej we własnym zakresie.
Gmina musi mieć własne dochody, aby samodzielność była realna. Rządowe prezenty dla samorządów mogą być atrakcyjne w krótkiej perspektywie jednak na dłuższą metę pojawiłoby się ryzyko faktycznej likwidacji niezależności jednostek samorządu terytorialnego poprzez uzależnienie od centralnych subwencji.
Jak poprzedni rząd oddziaływał finansowo na gminy. Nagroda mnożona razy dziesięć
- Dziś słyszymy, że rząd premiera Tuska chce zlikwidować ten program, program inwestycji strategicznych (…) Nie dopuśćmy do tego, aby Polska przestała się rozwijać solidarnie, równomiernie - zadeklarował w sejmie Morawiecki.
W 2021 r. ukazał się raport Fundacji Batorego, zawierający szokującą konkluzję. Gminy rządzone przez PiS otrzymały dziesięciokrotnie większe subwencje od rządu niż gminy rządzone przez opozycję.
Wtedy chodziło o środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Ten przykład pokazuje, że pod przykrywką prezentu od rządu, można zmieniać niezależność gmin w fikcję.