Unia nie chce pomóc Polsce

i

Autor: Beata Olejarka/SUPER EXPRESS Unia nie chce pomóc Polsce

Uchodźcy z Ukrainy kosztowali Polskę 11 mld euro. Morawiecki prosi o pomoc

2022-04-22 7:00

Rząd oszacował koszty utrzymania uchodźców ukraińskich na 11 mld euro. I poprosił Brukselę o pieniądze z przejętych majątków rosyjskich potentatów. Komisja Europejska nie pofatygowała się odpowiedzieć polskiemu rządowi - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

"Rzeczpospolita" dowiedziała się, że premier "Mateusz Morawiecki wysłał 13 kwietnia list do Ursuli von der Leyen z apelem o uruchomienie dodatkowych środków na pomoc dla uchodźców". "Nie dostał na razie odpowiedzi, nie udało nam się też uzyskać w Komisji Europejskiej komentarza na ten temat, ale fakt przekazania listu potwierdzają polskie źródła. Zawiera on wyliczenia rzędu 11 mld euro w tym roku, a gdyby sytuacja w Ukrainie uległa pogorszeniu, koszty dla Polski mogą sięgnąć nawet 24 mld euro" - podano.

Czytaj również: Ukraińcy nie mają problemów ze znalezieniem pracy w Polsce. Minister podała liczby

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział "Rz", że "w zeszłym tygodniu premier ponownie zwrócił się do szefowej Komisji Europejskiej o uruchomienie nowych funduszy na wsparcie uchodźców z Ukrainy". "Mówimy tu o miliardowych wydatkach dla państw członkowskich do końca roku. Polska przedstawiła Komisji konkretną propozycję, skąd wziąć pieniądze: z konfiskaty rezerw Rosji i majątków rosyjskich oligarchów" – przekazał.

Express Biedrzyckiej - Płk prof. Dariusz Kozerawski: Zachód się nie cofnie, będzie eskalować sankcje

Z rozmów, które przeprowadziła "Rz" z dyplomatami w Brukseli, wynika, że "nie jest to jednak prosta operacja". "Większość państw nie konfiskuje, tylko zamraża majątki rosyjskich oligarchów" – powiedział gazecie wysoko postawiony dyplomata jednego z państw UE.

Sonda
Czy sankcje pomogą zatrzymać działania W. Putina?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze

Materiał sponsorowany