Zatrudnienie dotyczy głównie robót prostych, takich jak pakowanie, a także jako robotnik magazynowy, sprzątaczka, prace hotelowe, pomoc kuchenna. Większość stanowią umowa zlecenia oraz umowa świadczenia usług, ale część z nich zakłada własną działalność gospodarczą. W przypadku 74 procent tych osób zawierana jest umowa zlecenia lub umowa o świadczeniu usług. 16 procent ma umowę o pracę. 6 procent - umowę na czas próbny, 2 procent z tych osób ma umowę na czas nieokreślony, 2 procent ma umowę o pracę przy zbiorach, 1 procent ma umowę o dzieło - podała Maląg.
Czytaj również: Potężna składka zdrowotna. Firmy muszą płacić krocie, a czas ucieka
Polecany artykuł:
Od soboty, 26 marca za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS Ukraińcy mogą też składac wnioski o świadczenie z programu Rodzina 500 plus. Dotychczas wg. ZUS złożono ok. dla ok. 145 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy. Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że w przypadku Ukraińców, którzy ubiegają się o świadczenie 500 plus, obowiązują takie same zasady jak obywateli polskich. Warunkiem jest między innymi posiadanie PESEL-u, złożenie wniosku, założenie konta w banku w Polsce i posiadanie telefonu.
Jeżeli rodzic złoży wniosek na okres 2022/2023 w terminie do 30 kwietnia 2022 r., to przyznanie świadczenie świadczenia wychowawczego oraz jego wypłata za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca tego roku.
Czytaj także: Wypłata 500 plus zagrożona? Ważne terminy i zasady
Dla wniosków złożonych w okresie od 1 maja do 31 maja 2022 r., ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za czerwiec i lipiec nastąpi nie później niż do 31 lipca bieżącego roku.