KOPALNIA WĘGLA BRUNATNEGO BEŁCHATÓW

i

Autor: Andrzej Zbraniecki KOPALNIA WĘGLA BRUNATNEGO "BEŁCHATÓW"

Ujawniamy prawdę dotyczącą węgla w Polsce i emisji CO2

2018-12-12 15:09

Temat emisji CO2 oraz polityki węglowej od miesięcy rozgrzewa Polskę. W ostatnich dniach na nasz kraj, po szczycie klimatycznym, wylała się fala hejtu. Chodziło m.in. o zapowiedzi dalszego inwestowania w węgiel czy… mięsnego menu na COP24. Okazuje się jednak, że w oficjalnych rankingach daleko nam do największych trucicieli powietrza na świecie.

Nadchodzące gigantyczne podwyżki cen prądu w naszym kraju tłumaczy się polityką węglową Polski oraz rosnącymi kosztami za „zielone certyfikaty”, które uprawniają do emisji CO2. Opinia publiczna krytykuje rząd za to, że zamiast inwestować w odnawialne źródła energii nieustannie finansuje coraz mniej opłacalne kopalnie węgla, z których następnie produkuje się prąd i truje społeczeństwo.

Oczywiście, nikt nie twierdzi, że polityka węglowa jest zdrowa, ale według ostatnich badań nad światową emisją dwutlenku węgla wynikającą ze spalania paliw kopalnianych Polska jest dopiero na 21. pozycji. W całym zestawieniu, według Global Carbon Atlas, między 2016 a 2017 rokiem aż 151 z 212 krajów zwiększyło emisję CO2. W samej Unii Europejskiej takich krajów było aż 18.

Największym trucicielem na świecie są Chiny. W ciągu roku kraj ten wyemitował do atmosfery niemal 10 tys. megaton dwutlenku węgla, co stanowiło ponad 28 proc. ogólnej emisji na świecie. Polska nie produkuje nawet 1/20 tego co Chiny – w przypadku naszego kraju w 2017 roku do atmosfery wyemitowano „tylko” 327 megaton CO2.

Polska pod względem wpływu na zmiany klimatyczne nie jest liderem nawet w Unii Europejskiej. Więcej dwutlenku węgla do atmosfery emitują Włochy, Francja czy Zjednoczone Królestwo. Największym trucicielem Europy są zaś… Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi w 2017 roku wyemitowali do atmosfery prawie 800 megaton CO2, co sprawiło, że na całym świecie na tej niechlubnej liście zajmują 6 miejsce za m.in. Japonią i Rosją.

Warto odnotować też, że mniej więcej od początku XXI wieku Polska emituje dwutlenek węgla na podobnym poziomie, z drobnymi wzrostami i spadkami.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze