CPN wraca do Polski! Czy pamiętasz tamte ceny? [ZDJĘCIA]

2018-12-11 13:47

PKN Orlen wraca do korzeni! Koncern uruchomi stacje paliwowe pod szyldem CPN i Petrochemia Płock w 20. rocznicę połączenia obu firm. Najbardziej rozpoznawalne marki w Polsce pojawią się w dwóch miejscach.

Informacje o powrocie legendarnego CPN-u pojawiały się już w ubiegłym roku. Doniesienia medialne dopiero teraz stają się rzeczywistością. W Warszawie znów pojawi się charakterystyczne pomarańczowe logo CPN, a niedaleko Płocka - niebiesko-biała Petrochemia. Zmiana logo powinna nastąpić do końca tygodnia. W obiektach dostępna będzie oferta gastronomiczna, m.in. kawa i hot-dogi. 

Dlaczego Orlen zmienia szyldy?

Jak zaznaczył PKN Orlen, w ten sposób, w 20. rocznicę połączenia obydwu podmiotów, "koncern promuje swoje dziedzictwo i przypomina jedne z najpopularniejszych polskich marek".

- (...) Spółka dostrzega potencjał biznesowy i marketingowy w reaktywacji wysoce rozpoznawalnych znaków towarowych od lat budzących pozytywne reakcje klientów, będących jednocześnie ponadczasowymi dziełami grafiki użytkowej i wzornictwa przemysłowego - czytamy w komunikacie.

PKN Orlen powstał we wrześniu 1999 r. Początkowo jako Polski Koncern Naftowy S.A. łączył Centralę Produktów Naftowych i Petrochemię Płock. Słowo Orlen pojawiło się dopiero rok później.

- Mimo, że jesteśmy nowoczesnym koncernem, pamiętamy o historii naszej firmy. Jej ważnym rozdziałem jest CPN, jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek. Logotyp CPN należy do klasyki polskiego wzornictwa i jest unikatowym dziełem sztuki. Jest on eksponowany m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wiemy też, że marka wciąż żyje w świadomości Polaków, którzy traktują ją z dużym sentymentem -  - powiedział dyrektor Biura Promocji i Reklamy Marcin Stefaniak, cytowany w komunikacie.

- Reaktywując markę chcemy naszym klientom dać okazję do tego, by mogli bezpośrednio obcować z dziedzictwem nierozerwalnie związanym z historią Polski i rodzimej motoryzacji - dodał.

Historia wielkich marek

CPN, czyli Centrala Produktów Naftowych powstała 3 grudnia 1945 r. W szczytowym okresie rozwoju CPN dysponowała 1 400 stacjami benzynowymi oraz flotą prawie 600 nowoczesnych autocystern. Spośród stacji działających pod biało-pomarańczowym znakiem, około 520 obiektów czynnych było całą dobę, a ponad 700 stanowiły stacje samoobsługowe. Prawie tysiąc stacji znajdowało się w miastach, 195 służyło użytkownikom dróg szybkiego ruchu, a pozostałe zapewniały dostęp do paliw na terenach wiejskich, przypomniano w komunikacie. Do dziś sformułowanie "jadę na cepeen" bywa synonimem wyjazdu na stację benzynową.

Z kolei Petrochemia Płock powstała w wyniku przekształcenia Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych, które działały od 1959 r. W lipcu 1993 r. MZRiP zostały przekształcone w Petrochemię Płock S.A.

Dziś firma Orlen kontroluje sześć rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie oraz posiada sieć około 1700 stacji własnych w Polsce, ponad 400 pod marką Benzina w Czechach oraz kilkaset pod marką Star w Niemczech. Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego podaje, że Orlen na koniec września miał najwięcej stacji w Polsce - 1774, w tym 57 pod logo Bliska. To o dwie stacje mniej niż na koniec 2017 roku, ale jednocześnie o 16 więcej niż na koniec września ubiegłego roku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze