papierosy - szara strefa

i

Autor: Shutterstock, mat prasowe

Wojna w Ukrainie

Ukraina ogranicza pracę sklepów wolnocłowych. Powód? Nielegalny handel papierosami

2023-05-10 19:22

Rada Najwyższa – jednoizbowy parlament Ukrainy – zamierza ograniczyć pracę sklepów wolnocłowych na granicach tego kraju. Celem jest zmniejszenie skali nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi, a papierosowa szara strefa bije w Ukrainie rekordy.

Ukraina traci na akcyzie

O sprawie informuje dziennik “Ekonomiczna Prawda”, który wskazał, że prawie cały oczekiwany w tym roku wzrost dochodów Ukrainy z podatku akcyzowego – niezbędnych do sfinansowania wydatków na obronność – mają zapewnić właśnie wyroby tytoniowe. Agencja informacyjna ISB News dodaje, że przedstawiciele parlamentu szacują utracone wpływy z akcyzy na co najmniej 1 mld dolarów.

Danylo Hetmantsev, szef parlamentarnej Komisji ds. Finansów, Podatków i Polityki Celnej zapowiedział, że wkrótce zostaną zaprezentowane propozycje zmierzające do zwiększenia wpływów akcyzowych. – Odbyliśmy posiedzenie komisji w sprawie sytuacji na rynku towarów objętych akcyzą, która jest rozczarowująca. W sumie szacuję utratę dochodów z trzech towarów objętych akcyzą na co najmniej 1 mld USD – napisał Hetmantsev w serwisie Telegram.

Jest decyzja RPP. Czy stopy procentowe pozostały bez zmian?

Brakuje pieniądze na walkę z Rosją

Jak zauważa “Ekonomiczna Prawda”, wydatki na obronność, liczone co miesiąc w setkach miliardów hrywien, pozostają największym wyzwaniem budżetu Ukrainy. – Aby je sfinansować, Ministerstwo Finansów ograniczyło większość nakładów inwestycyjnych, zniosło większość ulg podatkowych, a nawet obniżyło pensje urzędników. Jednocześnie rząd nie dostrzega potencjalnych dziesiątek miliardów hrywien dodatkowych wpływów do skarbu państwa, które ma tuż pod swoim nosem. Prawie dosłownie – przytacza ISB News za ukraińską gazetą.

Wyroby tytoniowe oznaczone jako bezcłowe można kupić w sklepach, przy wyjściach z przejść podziemnych oraz w kioskach. Producenci nie płacili żadnych podatków od takich papierosów, podkreślono. – Afera z handlem tymi papierosami osiągnęła taką skalę, że zainteresowała się nią Rada Najwyższa. Aby temu zaradzić, posłowie mogą ograniczyć pracę sklepów wolnocłowych, które pozostały na granicach Ukrainy – czytamy dalej.

Dopłaty do jednorazowych opakowań. Zdrożeje jedzenie na wynos

Według centrum badawczego “CASE-Ukraina”, w 2022 roku szara strefa wyrobów tytoniowych stanowiła 20,1% ukraińskiego rynku tytoniowego.

Według Państwowej Służby Celnej na Ukrainie zarejestrowanych jest 48 sklepów wolnocłowych. Pomimo działań zmierzających do ograniczenia ich liczby, sprzedaż papierosów w systemie bezcłowym spadła zaledwie o 27%.

Rada Najwyższa Ukrainy rozważa m.in. zakaz prowadzenia sklepów wolnocłowych na samochodowych punktach kontrolnych. Na tę propozycję nalega w szczególności Państwowa Służba Celna. W warunkach, w których sklepy wolnocłowe na lotniskach na Ukrainie nie działają, taki krok oznaczałby koniec ery bezcłowej przynajmniej do końca wojny. Druga propozycja ma dotyczyć zakazu sprzedaży wyrobów akcyzowych w sklepach wolnocłowych, zezwalając na sprzedaż tam innych towarów. Trzecim pomysłem jest zezwolenie na sprzedaż wyrobów akcyzowych w sklepach wolnocłowych, ale opodatkowanie ich wszelkimi podatkami.

EKG 2023 Anna Rulkiewicz, prezes Grupa Luxmed
Sonda
Czy kupiłeś kiedyś papierosy pochodzące z przemytu?
Najnowsze