Plastikowe kubki

i

Autor: Pixabay Plastikowe kubki zakazane

Znamy stawki

Dodatkowa opłata za jednorazowe opakowania spożywcze! Już od 1 stycznia 2024 roku

Od 2024 roku wprowadzone zostaną opłaty za jednorazowe opakowania spożywcze. "Wprowadzenie tej opłaty ma na celu zniechęcenie nabywców do kupowania tego typu opakowań" - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska w uzasadnieniu projektu.

W trosce o ekologię. Nowa opłata za jednorazowe opakowanie spożywcze

Od 1 stycznia 2024 roku do każdego jednorazowego kubka z tworzywa sztucznego doliczone zostanie 20 gr., a do pudełka na żywność - 25 gr. - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez resort klimatu i środowiska.

W przypadku kubków na napoje, w tym ich pokrywek i wieczek, będzie to 20 groszy. Opłata w wysokości 25 groszy doliczana będzie z kolei w przypadku pojemników na żywność, w tym pojemników takich jak pudełka, z pokrywką lub bez, stosowanych w celu umieszczania w nich żywności, która jest: przeznaczona do bezpośredniego spożycia, na miejscu lub na wynos; zazwyczaj spożywana bezpośrednio z pojemnika oraz gotowa do spożycia bez dalszej obróbki, takiej jak przyrządzanie, gotowanie czy podgrzewanie. Dotyczyć to będzie również pojemników na żywność typu fast food lub na inne posiłki gotowe do bezpośredniego spożycia, z wyjątkiem pojemników na napoje, talerzy oraz paczek i owijek zawierających żywność.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu, nowe opłaty (20 i 25 gr.) będą pobierane przez przedsiębiorców prowadzących jednostki handlu detalicznego, jednostki handlu hurtowego lub jednostki gastronomiczne, którzy wydają klientom-użytkownikom końcowym produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych jakie zostały wymienione w załączniku 6. do ustawy wdrażającej SUP. Opłata będzie pobierana również przez przedsiębiorców, którzy sprzedają napoje lub żywność za pośrednictwem urządzeń vendingowych.

Przedsiębiorcy dostaną pieniądze na pokrycie kosztów

W środę (10.05) na stronach RCL opublikowano również drugi projekt rozporządzenia dotyczący stawek opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych oraz utworzenia i utrzymania publicznych systemów zbierania tych odpadów.

Zgodnie z projektem stawka corocznej opłaty na pokrycie kosztów zbierania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w tym na pokrycie kosztów utworzenia i utrzymania tych systemów, transportu tych odpadów i ich przetwarzania, a także uprzątania oraz transportu i przetwarzania odpadów wyniesie 20 groszy za 1 kilogram pojemników na żywność, paczek i owijek wykonanych z elastycznych materiałów zawierających żywność przeznaczoną do bezpośredniego spożycia z paczki lub owijki bez żadnej dalszej obróbki, pojemników na napoje o pojemności do trzech litrów, kubków na napoje, w tym ich pokrywek i wieczek, lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego.

 Projekt przewiduje, że opłata w wysokości 0,01 zł odnosić się będzie do sztuki wyrobów tytoniowych z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne i filtrów zawierających tworzywa sztuczne sprzedawanych do używania łącznie z wyrobami tytoniowymi.

Taka sama stawka opłaty, czyli 0,01 gr dotyczyć będzie również chusteczek nawilżanych, to jest uprzednio nawilżonych chusteczek przeznaczonych do higieny osobistej i uprzednio nawilżonych chusteczek do użytku domowego; balonów, z wyjątkiem balonów do użytku przemysłowego lub innych profesjonalnych zastosowań, które to balony nie są rozprowadzane wśród konsumentów. 

Pieniądze to nie wszystko Krzysztof Maj

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze