Plastikowe słomki

i

Autor: pixabay.com Słomka z plastiku rozkłada się około 200 lat.

Sprawdź listę

Zakazane produkty jednorazowego użytku. Sprawdź, czego już nie użyjesz

2023-05-10 10:01

W Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Nowe przepisy mają ograniczyć stosowanie jednorazowych przedmiotów z plastiku. Na liście zakazanych produktów jest 9 pozycji.

Lista zakazanych produktów jednorazowego użytku

Celem nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej jest wdrożenie unijnych ograniczeń dotyczących stosowania jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży (dyrektywa single use plastic – SUP). Ustawa zakazuje wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. To 9 produktów:

1. patyczki higieniczne, z wyjątkiem patyczków przeznaczonych do celów medycznych zgodnie z definicją wyrobu medycznego

2. sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki)

3. talerze

4. słomki, z wyjątkiem słomek przeznaczonych do celów medycznych zgodnie z definicją wyrobu medycznego

5. mieszadełka do napojów

6. patyczki mocowane do balonów i służące do tego, aby balony się na nich opierały

7. pojemniki na żywność wykonane z polistyrenu ekspandowanego

8. pojemniki na napoje, w tym ich zakrętki i wieczka, wykonane z polistyrenu ekspandowanego

9. kubki na napoje, w tym ich zakrętki i wieczka, wykonane z polistyrenu ekspandowanego.

Za złamanie przepisów będą groziły administracyjne kary pieniężne w wysokości od 10 tys. do nawet 500 tys. zł.

Oznakowanie produktu jednorazowego użytku z plastiku

Nowelizacja przewiduje też obowiązek informowania konsumentów, poprzez czytelne oznakowanie na opakowaniu produktu jednorazowego użytku z plastiku o szkodliwości jego wpływu na środowisko. Taki obowiązek dotyczyć będzie takich produktów jak: podpaski higieniczne, tampony i ich aplikatory, chusteczki nawilżane, wyroby tytoniowe z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne, kubki na napoje.

Klienci zapłacą za opakowania na napoje i żywność

Nowe przepisy wprowadzają również opłatę - maksymalnie 1 zł - za niektóre produkty jednorazowe, które będą wydawane klientom. Chodzi np. o opakowania, w których serwowane są napoje czy żywność. Opłata będzie doliczona do ceny produktu i naliczać ją będą punkty handlowe. Takie punkty będą musiały jednak zapewnić klientom alternatywę dla jednorazowego kubka z plastiku, który będzie albo z materiału podlegającego biodegradacji, albo będzie wielorazowego użytku. Pobrana opłata ma być przeznaczona na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z takich produktów.

Opłaty dla przedsiębiorców 

Przedsiębiorcy będą m.in. zobowiązani do wnoszenia opłat za wprowadzanie plastiku. Będzie to np. 20 groszy za 1 kg wprowadzonego do obrotu produktu lub 3 grosze za jedną sztukę. Zgodnie z ustawą, przedsiębiorcy wprowadzający na rynek jednorazowe produkty z plastiku będą również ponosić opłaty związane z prowadzeniem publicznych kampanii edukacyjnych związanych z ograniczeniem stosowania plastiku.

Sonda
Czy w sklepach powinny być obowiązkowe automaty do zwrotu butelek ze szkła i plastiku jak na Zachodzie?
Tańczące z Promocjami 04.05.2023

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze