US PIT

i

Autor: Tomasz Radzik/SUPER EXPRESS, SHUTTERSTOCK US PIT

Rozliczenie PIT

Ulga prorodzinna na pracujące dziecko jest możliwa? Musisz spełnić pewne warunki

2023-02-07 13:17

Ulga prorodzinna to kwota, o którą można pomniejszyć należny podatek dochodowy za dany rok rozliczeniowy. Korzystamy z niej bardzo często przy rozliczaniu PIT-u. Czy rodzice mają prawo do podobnej ulgi, gdy dziecko pracuje? Ile może zarobić ich syn czy córka, by nie stracili prawa do ulgi na dziecko?

Ulga prorodzinna na pracujące dziecko

Ulga prorodzinna - znana też jako ulga na dziecko - to szansa na odliczenie pewnych kosztów w PIT. Jest jednym z najczęściej występujących odliczeń podatkowych i przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym oraz rodzicom zastępczym, którzy uzyskali dochody opodatkowane według skali podatkowej. 

Komu przysługuje ulga prorodzinna? Mogą z niej skorzystać rodzice dzieci, które:

  • nie ukończyły jeszcze 18 lat
  • otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę rodzinną (bez względu na wiek)
  • nie ukończyły jeszcze 25 lat i uczą się lub studiują.

W tym ostatnim przypadku istotny jest jednak osiągnięty przez dziecko, ewentualny dochód. Jeśli będzie zbyt wysoki, uniemożliwi to skorzystanie z ulgi prorodzinnej. Tymczasem ulga na dziecko umożliwia płacenie mniejszego podatku, a rozliczamy ją po zakończeniu danego roku podatkowego. Rozliczenie PIT 2023 z ulgą prorodzinną możliwe jest w przypadku rodziców, których dzieci uzyskały dochody w roku 2022. Jest jednak pewien warunek - nie mogą one przekroczyć wyznaczonego limitu.

Dzieci te nie mogą też mieć więcej niż 25 lat i muszą uczyć się lub studiować w szkołach, o których mówią przepisy regulujące system oświatowy lub szkolnictwo wyższe, obowiązujące w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w innym państwie. Ile może zarobić dziecko, żeby rodzic nie stracił ulgi prorodzinnej? Ulga prorodzinna przysługuje rodzicom, których dziecko nie uzyskało w poprzednim roku rozliczeniowym dochodów wyższych niż dwunastokrotność kwoty renty socjalnej. Suma tej renty wynosi 1338,44 zł.

W związku z tym roczny dochód dziecka nie może przekroczyć 16 061,28 zł. Jeśli będzie wyższy, ulga prorodzinna przepadnie. Taka kwota graniczna została wprowadzona przez Polski Ład 2.0. Będzie rosła wraz ze wzrostem wysokości renty socjalnej.

Sonda
Czy na zakupach odczuwasz, że ceny poszły do góry?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze