Tusk i Ursula von der Leyen

i

Autor: PAP/Marcin Obara

To już dziś?

Bruksela odblokuje nie tylko KPO! Miliardy euro trafią do Polski

2024-02-23 9:34

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen będzie dziś w Warszawie. Podczas wizyty ma przekazać wiadomość o odblokowaniu Polsce pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Jak podaje RMF - pozytywna ocena KE otwiera Polsce dostęp nie tylko do 60 mld euro z KPO, ale też 76 mld euro dla regionów z polityki spójności.

Miliardy euro z KPO popłyną do Polski. Wizyta Ursuli von der Leyen w Polsce

Polska dostanie nie tylko do 60 mld euro z KPO, ale i 76 mld euro dla regionów z polityki spójności. W sumie nasz kraj może więc liczyć na 136 mld euro. Jednocześnie, jak podkreśla RMF FM, dopiero w przyszłym tygodniu Komisja Europejska formalnie wyda pozytywną decyzję ws. pierwszego złożonego przez polskie władze wniosku o płatność. W połowie grudnia premier Donald Tusk złożył wniosek o wypłatę 6,3 mld euro.

Spotkanie unijnych komisarzy przewidziane jest we wtorek. Jak jednak usłyszała dziennikarka RMF FM w KE "wciąż dopracowywane są drobne szczegóły i terminy są bardzo napięte". Dlatego decyzja komisarzy zapadnie w drodze pisemnej w czwartek 29 lutego - w ostatnim możliwym terminie.

Odblokowanie funduszy regionalnych

Jak dowiedziała się w KE korespondentka RMF FM, odblokowane wkrótce mają być także fundusze spójności opiewające na 76 mld euro. Decyzja ws. odblokowania funduszy regionalnych może nawet zapaść w tego samego dnia, co ta ws. wniosku o 6,3 mld euro z KPO, czyli w czwartek w przyszłym tygodniu. Rozważane są różne opcje. Jedno jest pewne, że środki na regiony zostaną także bardzo szybko odblokowane.

QUIZ PRL. Weselne hity PRL-u. Do tego tańczono w Polsce Ludowej

Pytanie 1 z 15
W weselnym hicie 2 plus 1 „Windą do nieba” Pannie Młodej niosą suknie z welonem, a kto na nią czeka?
QUIZ PRL. Weselne hity PRL-u. Do tego tańczono w Polsce Ludowej
Pieniądze to nie wszystko - Artur Soboń

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze