Kopalnia i elektrownia Turów

i

Autor: Tomasz Golla/SUPER EXPRESS Zamiast wygaszać elektrownie węglowe, Polska uruchamia kolejne ich bloki. Energetyka węglowa staję się coraz bardziej kosztowna i musimy więcej płacić za prąd

URE przestrzega! Ceny prądu mogą pójść znacząco w górę. Wszystko przez koszty uprawnień do emisji CO2

2021-05-24 17:46

Urząd Regulacji Energetyki donosi, że w ostatnim czasie nastąpił bardzo niepokojący wzrost cen uprawnień do emisji CO2 w Unii Europejskiej. Według przewidywań ekspertów ta tendencja może się utrzymać w najbliższej przyszłości. Przedstawicielka URE podkreśliła, że ceny uprawnień do emisji przekroczyły już 50 euro za tonę CO2. Jakie będzie to miało przełożenie na ceny prądu w Polsce?

Koszty emisji CO2 cały czas rosną

Dyrektor departamentu rozwoju rynków i spraw konsumenckich w URE Małgorzata Kozak pytana podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Online o czynniki kosztotwórcze cen energii w Polsce zwróciła uwagę, że wynika to przede wszystkim z krajowego miksu energetycznego. "W Polsce głównie to jednostki węglowe, a więc ceny węgla, jak i emisji CO2 są tutaj czynnikami decydującymi o cenie energii" - podkreśliła Kozak. Dodała, że nie bierze pod uwagę innych czynników, takich jak dystrybucja czy przesył. Zwróciła uwagę, że cena węgla oraz dwutlenku węgla w przypadku jednostek węglowych to 95 proc. kosztów. Dyrektor dodała, że patrząc na to, jak kształtowały się ceny uprawnień do emisji, to w ciągu ostatnich dwóch lat widzimy bardzo niepokojący wzrost. Wskazała, że przy ostatniej aukcji dla Polski cena za emisję jednej tony CO2 wyniosła 56 euro. "To bardzo wysoka kwota" - zaznaczyła.

Urząd Regulacji Energetyki ostrzega, że ceny prądu mogą dalej rosnąć

Kozak zwróciła uwagę, że podczas innej aukcji (już nie dla Polski) pewna korekta się dokonała i ceny upewnień spadły do poziomu 51 euro. Według niej jednak to mogło to być jedynie przejściowe.

Przedstawicielka URE uważa, że zapowiedzi polityków europejskich co do oczekiwanych cen uprawnień również nie napawają optymizmem. Przypomniała, że według Fransa Timmermansa ta cena powinna wynieść 70 euro. Jeszcze dalej idą politycy Zielonych, którzy - jak podkreśliła Kozak - chcieliby, aby aukcje zaczynały się od 50 euro, a ich oczekiwaną ceną jest 150 euro za tonę CO2.

Dyrektor wskazała, że na wzrost kosztów uprawnień do emisji wskazuje również KOBIZE (Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami), według którego ceny uprawnień mogą rosnąć do 2040 roku. 

Sonda
Czy planujesz skorzystać z programu "Mój prąd"?
Express Biedrzyckiej - Leszek Balcerowicz: Polski Ład szkodzi biednym
Najnowsze