Zarobki w Polsce. W jakim mieście dostaniesz najwyższą pensje? SPRAWDŹ!

2020-06-21 16:44 DR/WSB
Średnia pensja w Krakowie i w Małopolsce to...? Nie uwierzycie!
Autor: Narodowy Bank Polski, Flickr

Według najnowszych badań, na najwyższe zarobki mogli liczyć mieszkańcy trzech miast - Warszawy, Krakowa i Wrocławia. Najwięcej zarabiali dyrektorzy pracujący w Warszawie, najmniej szeregowi pracownicy zatrudnieni w Krakowie. Takie informacje przynosi Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, które publikuje money.pl. Sprawdź, gdzie warto mieszkać, żeby zarabiać najwięcej.

Warszawa w czołówce
Mediana miesięcznego wynagrodzenia brutto (z uwzględnieniem wszystkich dodatków takich jak premie czy nagrody) w ubiegłym roku wyniosła w Warszawie 6 300 PLN. Na drugim miejscu w rankingu wynagrodzeń uplasował się Wrocław z zarobkami na poziomie 5 613 PLN. Na podium znalazł się jeszcze Kraków, w którym mediana miesięcznego wynagrodzenia za pracę wyniosła 5 500 PLN. Na wyższe zarobki mogły liczyć osoby zatrudnione w firmach z przewagą kapitału zagranicznego.

Więcej w dużych firmach
Bardziej opłacało się pracować w dużych firmach, bo - jak wynika z badania - wynagrodzenia zwiększały się wraz z liczbą zatrudnionych. Zarobki w firmach zatrudniających około 5 tysięcy osób były maksymalnie na poziomie 9 tys. PLN, pracownicy firm wielkości od 50 do tysiąca osób zarabiali około 6 500 PLN, podczas gdy w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad tysiąc osób i więcej wynagrodzenia wynosiły około 7 000 PLN.

Mężczyźni zarabiali więcej
Oczywiście, zarobki były też zróżnicowane w zależności od szczebla w hierarchii zatrudnienia. Wahały się w różnych miastach - od 11 300 PLN do 19 000 PLN, a najwyższe wynagrodzenia osiągali dyrektorzy pracujący w Warszawie. Zarobki specjalistów wynosiły od 5 900 PLN w Krakowie do 6 5000 PLN w Warszawie. Wynagrodzenie pracowników szeregowych kształtowały się na poziomie od 4 075 PLN (Kraków), 4 200 PLN (Wrocław) do 4 320 PLN (Warszawa). We wszystkich trzech miastach zarobki mężczyzn były wyższe, a w Krakowie kobiety otrzymywały wynagrodzenie nawet o 1/4 niższe niż mężczyźni.

Pod Wrocławiem tworzyła się trąba powietrzna? Niebezpieczna pogoda!

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze