Dodatek solidarnościowy będzie przysługiwał w wysokości 1400 zł za miesiąc kalendarzowy. Ustawa określa warunki nabywania prawa, wysokość, tryb przyznawania oraz zasady wypłacania i finansowania dodatku solidarnościowego. - Dodatek będzie przysługiwał za okres nie dłuższy niż od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 31 sierpnia 2020 r., przy czym nie wcześniej niż za miesiąc kalendarzowy, w którym został złożony wniosek o ustalenie prawa do dodatku solidarnościowego - napisano w oświadczeniu. Dodatkowo ustawa upoważnia Radę Ministrów przedłużyć ten okres (biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy oraz możliwość znalezienia nowego zatrudnienia przez osoby, które utraciły zatrudnienie w związku z pandemią).
Polecany artykuł:
Pieniądze mogą dostać osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. rozwiązano umowę o pracę za wypowiedzeniem i osoby, których umowa po tej dacie uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta. Umowa taka musiała obowiązywać przez co najmniej 60 dni. Świadczenie ma być nieopodatkowane, a składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalno-rentowe i zdrowotne) nie pomniejszają wysokości świadczenia; opłaca je budżet państwa. Z dodatku solidarnościowego nie dokonuje się potrąceń i egzekucji.
Polecany artykuł:
W komunikacie przekazano, że ustalenie prawa do dodatku solidarnościowego będzie następowało na wniosek osoby uprawnionej złożony do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie później niż do dnia 31 sierpnia 2020 r., w formie dokumentu elektronicznego za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym, udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Co istotne, w ustawie podkreślono, że z dodatku solidarnościowego komornik nie może dokonać żadnych potrąceń i egzekucji.