Drewniany dom

i

Autor: Shutterstock Drewniany dom

Rynek nieruchomości

W Polsce buduje się coraz więcej drewnianych domów. Czy to sposób na walkę z kryzysem nieruchomościowym?

2022-11-06 5:57

Najnowsze dane pokazują, że w Polsce rocznie do użytku oddaje się ponad 1 000 domów drewnianych. Choć nie jest to wynik przekraczający wyniki np. fabryki - to opisany wzrost można określić mianem spektakularnego.

W Polsce buduje się coraz więcej drewnianych domów

W 2021 roku w Polsce oddano do użytku 1160 drewnianych budynków - wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Ta ilość stanowiła 1,1 proc. ogółu oddanych budynków mieszkalnych. Jednak jak wynika z analizy PKO BP zatytułowanej "Więcej drewna w budownictwie?" dynamika wzrostu była dużo wyższa niż w przypadku domów powstających w technologiach tradycyjnych. W 2021 r. ogółem oddano o 18,4 proc. r/r więcej budynków, a drewnianych - o 28,2 proc. 

Jak cytuje portal Puls Biznesu, analitycy PKO powołują się również na dane pochodzące bezpośrednio od przedstawicieli branży drzewnej, którzy twierdzą, że faktyczna liczba budynków drewnianych stawianych w Polsce może sięgać nawet 5 tys. rocznie.

"Drewniane rozwiązania" głównie na eksport

Dynamika wzrostu jest zauważalna również w publikowanych przed Główny Urząd Statystyczny danych dotyczących udzielanych kredytów hipotecznych. Jak zaznacza "PB" w 2021 roku liczba umów na finansowanie jednorodzinnych domów drewnianych zwiększyła się aż o 80 proc.

Największe polskie przedsiębiorstwa działające w branży drzewnej (ekologiczne budynki modułowe o drewnianej konstrukcji) dostrzegają rosnący popyt, jednak jak sami podkreślają - większość zamówień kierowanych jest wciąż na eksport. Wartość eksportu w tym segmencie w 2021 roku osiągnęła wartość 115,1 mln EUR (wzrost o 52,7 proc. r/r), a największymi odbiorcami były Niemcy, Wielka Brytania i Norwegia (łącznie 2/3 wartości), Holandia (13 proc.) i Francja (5 proc.) - wynika z analizy PKO BP cytowanej przez portal "Puls Biznesu".

Wzrost popularności drewnianego budownictwa. Przyczyną ekologia

Analitycy PKO BP wskazują przyczyny rosnącej popularności budownictwa drewnianego. Wynika ona między innymi z ekologicznych właściwości drewna. Jak przytacza portal "Puls Biznesu" drewno jako materiał ma o ponad 80 proc. mniejszy ślad węglowy niż materiały wykorzystywane w budownictwie tradycyjnym, a o 25 proc. mniejszy w całym cyklu życia budynku.

Te cechy idealnie wpisują się w idee Europejskiego Zielonego Ładu - dlatego też niektóre państwa promują drewniane budownictwo. Już w 2020 roku władze Francji wydały rozporządzenie, by nowe budynki użyteczności publicznej powstawały w co najmniej 50 proc. z drewna lub innych materiałów pochodzenia naturalnego. Udział domów drewnianych w ogóle budynków oddawanych do użytku w perspektywie kilku lat może wzrosnąć nawet o 3-5 pkt proc. - przy promocji tego typu budownictwa oraz dostępności surowca - wynika z analizy PKO BP cytowanej przez "PB".

Sonda
Czy popierasz promocję drewnianego budownictwa?
Pieniądze to nie wszystko - Przemysław Litwiniuk

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze