Coca Cola szczyt klimatyczny

i

Autor: Shutterstock Coca Cola szczyt klimatyczny

Szczyt klimatyczny

Coca-Cola sponsorem szczytu klimatycznego. Ta decyzja wywołała kontrowersje wśród obrońców środowiska

2022-11-01 13:57

Tegoroczny szczyt klimatyczny COP27 organizowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych odbędzie się w Szarm el-Szejk w Egipcie. Prezydent Egiptu deklarował, że władze kraju dołożą wszelkich starań, by to spotkanie było "radykalnym punktem zwrotnym w międzynarodowych wysiłkach na rzecz klimatu, które przyniesie korzyści Afryce i całemu światu". Teraz pojawiła się informacja, że sponsorem wydarzenia będzie Coca-Cola. To spotkało się ze stanowczym sprzeciwem obrońców środowiska.

Szczyt klimatyczny 2022. Sponsorem wydarzenia Coca-Cola

Tegoroczny szczyt klimatyczny odbędzie się w dniach 8-16 listopada 2022 roku w Szarm el-Szejk w Egipcie. Sponsorem wydarzenie będzie Coca-Cola - o czym poinformowały osoby odpowiedzialne za organizację COP 27. Ta decyzja spotkała ze stanowczym sprzeciwem aktywistów zajmujących się tematyką ochrony środowiska.

"Coca-Cola produkuje rocznie 120 miliardów jednorazowych plastikowych butelek – a 99% tworzyw sztucznych powstaje z paliw kopalnych, co pogarsza zarówno plastikowy, jak i klimatyczny kryzys. Powinni chociaż przyznać, że jest to problem, i wyjaśnić, w jaki sposób osiągną swoje cele klimatyczne bez zakończenia uzależnienia od plastiku. To partnerstwo podważa sam cel wydarzenia, które chce sponsorować" - poinformował John Hocevar zajmujący się w Greenpeace kampaniami dotyczącymi oceanów cytowany przez Gazetę Wyborczą.

Coca-Cola informuje o działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju

W 2021 roku Coca-Cola po raz czwarty z rzędu była na pierwszym miejscu niechlubnej listy "największych śmieciarzy" zanieczyszczających środowisko. Dokonała tego wyprzedzając Pepsico, Unilever i Nestlé - wynika z zestawienia Break Free From Plastic .

Odpowiedzialny za kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem w Coca-Cola HBC Marcel Martin podkreślał w swoich wypowiedziach, że firma została uznana w wielu globalnych testach ESG za lidera zrównoważonego rozwoju i że zmniejszyła emisje w łańcuch dostaw o 30 proc. w porównaniu z 2010 roku. "Zdajemy sobie sprawę, że nadal mamy dużo pracy do wykonania, aby osiągnąć nasze cele, a nasza jednostka biznesowa w Egipcie odegra kluczową rolę w realizacji naszych zobowiązań. COP27 będzie dla nas ważną platformą do nawiązywania kontaktów z nowymi partnerami, ponieważ dążymy do przyspieszenia naszych działań" - cytuje jego wypowiedź "GW".

Coca-Cola wielokrotnie narażała się aktywistom walczącym ze zmianami klimatycznymi. Kilkukrotnie zostali oskarżeni o greenwashing (zjawisko polegające na wywoływaniu u klientów poszukujących towarów wytworzonych zgodnie z zasadami ekologii i ochrony środowiska wrażenia, że produkt lub przedsiębiorstwo go wytwarzająca są w zgodzie z naturą i ekologią). Przedstawiciele firmy zapewniają jednak, że Coca-Cola przeznacza ogromne środki finansowe na współpracę z organizacjami zajmującymi się tropieniem i ograniczaniem mikroplastiku, bierze udział w projektach związanych z dostępnością do wody w tzw. krajach trzeciego świata.

Szczyt klimatyczny w Szarm el-Szejk. Kontrowersje wokół wydarzenia

Tegoroczny szczyt klimatyczny, choć jeszcze się nie rozpoczął budzi kontrowersje. Nie tylko za sprawą doboru sponsorów. Kwestią prowokującą do dyskusji jest niski poziom przestrzegania praw człowieka na ternie Egiptu. Niepokój budzi także stosunek do mniejszości seksualnych - wyrażoną wątpliwość czy aktywiści zajmujący się tą tematyką, będą mogli czuć się bezpiecznie podczas tego wydarzenia.

Pojawiły się nawet sugestie ze strony organizacji pozarządowych, by osoby deklarujące przynależność np. do społeczności LGBT+ czy udzielające się działaniach aktywistycznych/społecznych nie afiszowały się tym (nawet na prywatnych zdjęciach w mediach społecznościowych) już na pół roku przed wydarzeniem.

Sonda
Czy słyszałaś/eś o zjawisku greenwashingu?
Pieniądze to nie wszystko - Piotr Maciążek
Najnowsze