Seniorzy

i

Autor: Shutterstock

Emerytury w Polsce

W tych miesiącach najbardziej opłaca się przejść na emeryturę. Kaczyński wykorzystał ten trik!

2023-02-03 0:24

W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę? Co ciekawe, miesiąc w którym zdecydujemy się zakończyć pracę, może mieć znaczenie dla wysokości naszego świadczenia. Według ekspertów w lutym nastąpi prawdziwa kumulacja dla emerytów i to właśnie ten miesiąc, to najlepszy moment do przejścia na emeryturę. Poniżej zdradzamy dlaczego.

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2023 roku?

Luty 2023 - to najlepszy moment na przejście na emeryturę. Osoby decydujące się na ten krok skorzystają z obecnych, opłacalnych tablic dalszego trwania życia i rekordowej marcowej waloryzacji świadczeń. W wyniku tego osoba posiadająca np. stosunkowo niskie świadczenia dostanie o ok. 500 zł więcej w porównaniu z tym, który zdecyduje się na emeryturę np. od kwietnia - informuje Business Insider. 

"To rzeczywiście idealny moment. Kapitał emerytalny obejmie waloryzacja kwartalna, a świadczenie w praktyce od razu będzie zwaloryzowane. Nadal będą obowiązywać korzystne tablice dalszego trwania życia, od których zależy wysokość świadczeń. Na dodatek senior nie straci przyszłorocznej trzynastej emerytury, która jest wypłacana w kwietniu" - poinformował Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich cytowany przez "BI".

"Przejście na emeryturę najpóźniej w lutym 2023 r. będzie najkorzystniejsze, w szczególności w porównaniu np. z kwietniem, majem. Wiele wskazuje, że dobrym rozwiązaniem może być też przejście na emeryturę w lipcu 2023 r., ale brakuje jeszcze danych, które jednoznacznie to potwierdzą. A korzyści z przejścia na emeryturę w lutym są pewne" - wyjaśnił na łamach Business Insider dr Tomasz Lasocki z Katedry Prawa Ubezpieczeń Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Emerytury 2023 w Polsce. Jakie korzyści i pułapki czekają na seniorów?

W przypadku przejścia na emeryturę od lutego 2023 r. (czyli w I kw. 2023 r.) składki na koncie ubezpieczonego będą zwaloryzowane ostatnią waloryzacją roczną (za 2021 r.) oraz kwartalnymi począwszy za pierwszy kwartał 2022 r. - a waloryzacje w pierwszym kwartale są zazwyczaj tymi najwyższymi. 

Gdy senior zdecyduje się na przejście na emeryturę w późniejszym czasie świadczenia mogą nie być tak korzystne. Od 1 kwietnia 2023 r. zmienią się tablice średniego trwania życia.

"W 2022 r. pandemia mocno oddziaływała na śmiertelność już tylko w I kwartale roku. W kolejnych tablicach, które będą opublikowane w marcu 2023 r., nie wrócimy jeszcze do stanu sprzed pandemii, ale średnie dalsze trwanie życia się wydłuży, więc wysokość świadczeń spadnie. Realnie można zakładać, że będą z tego powodu o 6-7 proc. niższe" - poinformował w rozmowie z "BI" Łukasz Kozłowski.

Emerytura w lutym a w kwietniu. Jaka będzie różnica w świadczeniach?

Jedyną korzyścią "emerytalnego kwietnia" będzie zwaloryzowanie składek o kolejny, dodatkowy kwartał (czwarty kw. 2022 r.).

"Różnica w wysokości świadczeń, w przypadku przejścia na emeryturę w lutym lub w kwietniu, może wynieść nawet ok. 20 proc. na korzyść lutowego terminu. Oczywiście bardziej szczegółowe wyliczenia będą możliwe, dopiero gdy znane będą już m.in. dane o zgonach w całym 2022 r." - wyjaśnił dr Tomasz Lasocki cytowany przez "BI".

Business Insider zdecydował się na przytoczenie konkretnego przykładu

  • 65-latek zgromadził 500 tys. zł w ramach emerytalnego kapitału. Przechodząc na emeryturę w lutym 2023 - otrzyma 2 900 zł świadczenia. Przechodząc w kwietniu - 2 450 zł
  • 700 tys. zł zgromadzonego kapitału będzie równoznaczne ze świadczeniem w wysokości 4 060 zł (luty 2023) lub 3 440 zł (kwiecień 2023)

Emerytury w Polsce. Kobiety są w szczególnej sytuacji

Kolejna roczna waloryzacja składek będzie miała miejsce w lipcu 2023 roku. Jak zaznaczają eksperci na kwestię momentu przejścia na emeryturę powinny zwrócić szczególną uwagę kobiety. "Chodzi o kobiety, które przejdą na emeryturę w okresie między 60. i 65. rokiem życia i mają obliczoną okresową emeryturę kapitałową. W momencie osiągnięcia – co do zasady – 65. roku życia ich świadczenie jest przeliczane na nowo i wzrasta nawet o 50 – 60 proc. Jeśli więc ubezpieczona osiągnie wiek emerytalny, to najpóźniej do lutego 2023 r. powinna przejść na emeryturę. Nie opłaca się jej zwlekać" - powiedział "BI" dr Lasocki. W szczególności dotyczy to kobiet urodzonych między 1 kwietnia a 30 czerwca 1956 r.

Jarosław Kaczyński również skorzystał z wyższego świadczenia

W 2018 roku SuperExpress informował o wysokości świadczeń emerytalnych Jarosława Kaczyńskiego. Wówczas średnia emerytura w skali roku wynosiła około 25 500 zł - prezes PiS pobierał wówczas 77 000 rocznie. Jak to możliwe? Prezes PiS zaczekał z przejściem na emeryturę. Najpierw dwa lata (mógł zacząć pobierać świadczenia już w 2014 roku), a następnie kilka dni.

Dlaczego? W ZUS poradzono Kaczyńskiemu, by o emeryturę wnioskował w lipcu w związku z zapisami ustawy o emeryturach i rentach. Na ich podstawie wnioski o świadczenie w czerwcu obliczało się na podstawie wskaźnika rocznej waloryzacji składek, który wynosił nie więcej niż 2 proc, ale już w pozostałych miesiącach wykorzystywało się wskaźnik kwartalny, który był aż o 10 proc. wyższy.

Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Pieniądze to nie wszystko Ireneusz Dąbrowski

Wcześniejsza emerytura ma poważne wady.

Posłuchaj podcastu i sprawdź, jak naprawdę wyglądają emerytury mundurowych.

Listen to "O blaskach i cieniach wczesnej „mundurowej emerytury”" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany