Wakacje u źródeł. Tak Wisła zachęca turystów. Znajdziemy tu piękne górskie szlaki, spokojne leśne ścieżki, trasy rowerowe i wiele, wiele więcej [WIDEO, ZDJĘCIA]

i

Autor: mat.prasowe

Wakacje 2021 – zdziwisz się, gdzie Polacy planują spędzić urlop

2021-05-14 14:08

75 proc. Polaków deklaruje, że spędzi urlop w kraju, a co czwarta osoba planuje wyjazd za granicę - wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Popularność urlopów w kraju to po części efekt uboczny pandemii. Co szósty badany (17 proc.) mówi, że gdyby nie okoliczności chętnie wyjechałby za granicę, ale tym razem tak nie zrobi. Obecnie wyjazd planuje już prawie połowa Polaków, którzy pragną podczas tych wakacji zrekompensować sobie czas lockdownu i ograniczeń.

Choć co piąty pytany deklaruje, że na wakacje nie pojedzie, to jest to wyraźnie mniejszy odsetek niż rok temu, gdy mówiło tak blisko 30 proc. ankietowanych – skomentowała wyniki badania ekspertka BIG InfoMonitor Halina Kochalska. Podobnie jak przed rokiem zdecydowana większość ankietowanych (75 proc. w 2021 r. i 77 proc. w 2020 r.) deklaruje, że spędzi urlop w kraju, a co czwarta osoba planuje wyjazd zagraniczny.

Efekt pandemii i stan finansów

Te wakacje większośc Polaków spędzi w kraju. Według ekspertów wybór wakacyjnego kierunku nie jest związany z takimi cechami jak płeć, wiek, wykształcenie, posiadanie dzieci czy miejsce zamieszkania, lecz głównie ze stanem finansów. Zagraniczne wakacje planuje średnio 32 proc. osób deklarujących dobrą sytuację materialną, jednocześnie na taką formę wakacji decyduje się 21 proc. osób o przeciętnej lub złej sytuacji materialnej - wykazuje raport. Jeśli chodzi o wpływ na budżet 12 proc. wskazuje, że pandemia oznacza dla nich niższy budżet wakacyjny. Z kolei co czwarty dorosły Polak myślący o dłuższym wyjeździe wakacyjnym deklaruje, że pandemia nie ma żadnego wpływu na jego plany.

Ekspertka BIG InfoMonitor Halina Kochalska zaznaczyła, że urlopy w kraju znacznie częściej decydujemy się planować we własnym zakresie. 66 proc. ankietowanych, deklarujących chęć wyjazdu wakacyjnego, uważa, że nie potrzebuje w tym celu korzystać z usług wyspecjalizowanych biur, co dziesiąty przyznaje, że taka pomoc będzie mu potrzebna.

ZOBACZ: TOP 10 miejsc na wakacje 2021 w Polsce nad morzem i w górach

Wakacje z dala od tłumów - śląskie

Z dala od tłumów i w mniejszym gronie

Autorzy badania zwrócili uwagę, że obok rezygnacji z dłuższych wyjazdów zagranicznych na rzecz wypoczynku w kraju (17 proc.) i chęci samodzielnego zorganizowania wyjazdu (11 proc.) kluczowe stało się ograniczanie kontaktów społecznych: 30 proc. szuka miejsc wypoczynku, w których nie ma tłumów, a 18 proc. planuje wyjazdy w mniejszym niż wcześniej gronie.

35 proc. respondentów deklaruje, że w związku z wydarzeniami ostatniego roku potrzebuje odpoczynku bardziej niż zwykle, a 29 proc. zauważa, że spędzali tak dużo czasu w warunkach domowych, że "muszą zmienić otoczenie". Są też tacy, którzy chcą odreagować, zaszaleć i wydać więcej niż zwykle (7 proc.).

Swoje plany wakacyjne większość ankietowanych zamierza sfinansować z regularnych oszczędności i bieżących dochodów (po 42 proc.). Co szósty pytany wykorzysta w tym celu oszczędności zebrane dzięki ograniczonym wydatkom z czasu pandemii. Co dziesiąty deklaruje, że na wyjazd nie potrzebuje szczególnego finansowania, bo urlop planuje spędzać u rodziny lub np. na własnej działce.

ZOBACZ: Gotowi na wakacje? PLL LOT szykuje aż 14 nowych letnich tras!

Sonda
Gdzie planujesz urlop?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze