Premier Mateusz Morawiecki

i

Autor: Robert Gardzinski / Forum Premier Mateusz Morawiecki

Kredyty hipoteczne

Wakacje kredytowe przedłużone o rok? Premier stawia sprawę jasno!

2023-03-14 13:33

Rząd nie wyklucza przedłużenia obowiązywania wakacji kredytowych na rok 2024 - poinformował na konferencji po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki. Uzależniamy to od tempa spadku inflacji i od projekcji stóp procentowych, która zostanie zaproponowana późniejszą wiosną przez Narodowy Bank Polski" - powiedział szef rządu we wtorek (14.03).

Wakacjami kredytowymi objętych zostało 1,05 mln kredytów

Morawiecki podkreślił, że jeżeli trzeba będzie ulżyć kredytobiorcom, to rząd to przeprowadzi.

"Rząd Prawa i Sprawiedliwości służy przede wszystkim ludziom, obywatelom; jesteśmy tam, gdzie oni nas potrzebują i zrobimy to, jeżeli tego będzie wymagała sytuacja" - zadeklarował premier.

Pod koniec lipca ubiegłego roku w życie weszła ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Ustawa wprowadziła tzw. wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu mieszkaniowego w złotych przez cztery miesiące w 2022 r. i cztery miesiące w 2023 r.

Według stanu na koniec grudnia ubiegłego roku wakacjami kredytowymi objętych zostało 1,05 mln kredytów o łącznej wartości 262,5 mld zł. To 54 proc. liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych w Polsce i 68 proc. ich łącznej wartości.

Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 r. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, o które zawieszono spłatę rat.

Paulina Hennig-Kolska Pieniądze to nie wszystko
Sonda
Czy złożyłeś już wniosek o wakacje kredytowe?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze