Porachunki osobiste

i

Autor: Shutterstock Porachunki osobiste

Wakacje kredytowe 2022

Co to są wakacje kredytowe? Jak i kiedy można skorzystać z tego programu? Czy w ogóle warto?

2022-07-12 7:50

Inflacja coraz silniej drenuje nasze portfele i sprawia, że nie tylko codzienne zakupy drożeją. Obok kosztów życia, W zawrotnym tempie rosną też raty kredytów hipotecznych. Dla wielu polskich rodzin coraz wyższe raty kredytu to bardzo poważny problem, który spędza sen z powiek. O tym jak radzić sobie z inflacją, opowiadali Magda i Paweł - specjaliści Porachunków Osobistych w jednym z odcinków na kanale. Niebawem pojawi się jeszcze jedno narzędzie, które pozwoli nieco rozładować sytuację i nie tracić płynności finansowej w obliczu galopującej inflacji i rosnących stóp procentowych – wakacje kredytowe.

Co to są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to po prostu zawieszenie rat kredytu na jakiś czas. Taka opcja istniała od dawna, jednak zależała od decyzji danego banku. Więc teoretycznie odpowiedź mogła być odmowna. Jednak już niebawem, bo od sierpnia 2022 wchodzi w życiu ustawa o wakacjach kredytowych, która pozwoli wszystkim kredytobiorcom, którzy spełnią określone warunki zawiesić spłatę aż ośmiu rat.

Posiadacze  kredytu hipotecznego na nieruchomość, w której mieszkają, mogą ubiegać się o zawieszenie płatności łącznie 8 rat - 4 w 2022 roku i 4 w roku 2023 (po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. i po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r).

Należy jednak pamiętać, że to nie umorzenie rat, ale przeniesienie ich na koniec kredytu.

ZOBACZ WIĘCEJ MATERIAŁÓW WIDEO NA KANALE "PORACHUNKI OSOBISTE"

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z wakacji kredytowych?

Na szczęście nie ma ich wiele. Jedynymi warunkami skorzystania z wakacji kredytowych jest

- zaciągnięcie kredytu przed 1 lipca 2022 roku,

- posiadanie przynajmniej 6 rat do spłaty,

- oraz podpisanie oświadczenia, że umowa kredytowa, której raty chcemy zawiesić, dotyczy nieruchomości, w której mieszkamy.

Ustawa dotyczy tylko kredytów zaciągniętych w złotówkach.

Czy warto skorzystać z wakacji kredytowych?

Na wakacjach kredytowych możemy zyskać dziesiątki tysięcy złotych, więc zdecydowanie warto skorzystać z takiej opcji. Ale pod warunkiem, że mądrze tymi pieniędzmi zarządzimy.

Co ważne, odroczenie spłaty raty kredytowej w tym przypadku nie spowoduje naliczenia dodatkowych odsetek.

Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Pamiętaj jednak, że inne elementy kredytu nie ulegają zawieszeniu, jak np. składka ubezpieczeniowa. Będą one musiały być opłacone, mimo zawieszenia rat.

Jak wykorzystać środki z wakacji kredytowych?

Jeżeli nie posiadasz poduszki bezpieczeństwa, to w pierwszej kolejności warto wpłacić kwotę (lub część) zawieszonych rat właśnie na nią. Pomoże to zachować płynność finansową, gdy raty znów wzrosną, dzięki posiadaniu wolnych środków będziemy w stanie uratować nad domowy budżet. Więcej o poduszce bezpieczeństwa opowiadały w jednym z odcinków Alicja i Magda – ekspertki z kanału Porachunki Osobiste.

Gdy masz już poduszkę, wykorzystaj te pieniądze na spłatę zadłużenia. Jeżeli masz inne długi wyżej oprocentowane niż kredyt hipoteczny, to najpierw je spłać. W innym wypadku warto nadpłacić kredyt hipoteczny.

Jeżeli wysokość rat zaczyna być problematyczna, to lepiej zdecyduj się na obniżenie raty po nadpłacie. Jeżeli w budżecie jest jeszcze sporo miejsca na podwyżki rat kredytu, to zazwyczaj bardziej opłaca się skrócić okres kredytowania.

Jak i kiedy wnioskować o wakacje kredytowe?

Przepisy wejdą w życie 1 sierpnia 2022 i od tego momentu można składać wnioski o przyznanie wakacji kredytowych.

Taki wniosek będzie można złożyć pisemnie w postaci papierowej lub elektronicznej (między innymi za pośrednictwem bankowości elektronicznej).

Wzór oficjalnego wniosku nie jest jeszcze udostępniony, ale zapewne nie będzie się różnił od standardowego wniosku o wakacje kredytowe, gdzie należy uwzględnić takie informacji jak: Imię i nazwisko, PESEL, numer umowy kredytowej, numer telefonu, oraz okres zawieszenia umowy kredytowej,

Złożenie takiego wniosku jest jednoznaczne z zawieszeniem spłaty. To znaczy, że z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku, spłata kredytu zostaje zawieszona na okres w nim wskazany. Bank w ciągu 21 dni od jego otrzymania powinien przekazać potwierdzenie kredytobiorcy, ale brak takiego dokumentu nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu.

Jeśli wnioskujący spełnił wymagane warunki, bank nie może odmówić przyznania wakacji kredytowych.

Podsumowując, warto skorzystać z wakacji kredytowych  i mądrze wykorzystać te pieniądze.

Porachunki Osobiste

i

Autor: SE Porachunki Osobiste Link: https://www.youtube.com/@porachunkiosobiste
Sonda
Czy skorzystasz z wakacji kredytowych?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze