kredyt na mieszkanie

i

Autor: materiały prasowe

Chciałeś wziąć kredyt na mieszkanie? Zapomnij, jest drogo, a będzie jeszcze gorzej

2022-05-02 17:02

Wygląda na to, że propozycja rządu, która ma pomóc kredytobiorcom, utrudni dostęp do kredytów hipotecznych tym, którzy nie kupili jeszcze własnego mieszkania. Jak wskazuje HRE Investments rządowe plany mogą kosztować banki miliardy złotych, a to poświęcenie zostanie przerzucone na klientów. Wygląda na to, że będzie ciężej o kredyt hipoteczny.

Za rządową pomoc dla kredytobiorców zapłacą pozostali Polacy

Rozwiązania rządu dla kredytobiorców zakładają wzmocnienie programu dopłat do kredytów, darmowe wakacje kredytowe i zastąpienie WIBOR innym wskaźnikiem, korzystniejszym dla klientów. Powodem takiego działania rządu są obawy obywateli związane z podwyżką stóp procentowych i coraz wyższymi ratami kredytów, które utrudniają spłatę zobowiązań. Więcej o rządowych rozwiązaniach pisaliśmy tutaj.

Wszyscy Polacy zapłacą za kredytobiorców

Jak to jednak często bywa przy podobnych programach, ktoś będzie musiał ponieść ich koszt. Jak wskazuje HRE Investments pieniądze na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców pochodzą banków. Z kolei zrezygnowanie z oprocentowania kredytów hipotecznych w ujęciu kwartalnym doprowadzi do miliardowych strat sektora bankowego.

Raty kredytów MASAKRUJĄ młodych Polaków. Ludzie wyjdą NA ULICE!!! |Komentery

- Nie ulega wątpliwości, że ktoś za to będzie musiał zapłacić. W pewnym stopniu nowe rozwiązania obciążą wyniki finansowe banków, ale nie powinniśmy mieć złudzeń - część kosztów zostanie przerzucona na klientów. Banki do wyboru mają klasycznie trzy rozwiązania – obniżyć oprocentowanie depozytów, zwiększyć wpływy z opłat bankowych lub podnieść oprocentowanie kredytów. Dziś najbardziej prawdopodobne są dwa ostatnie rozwiązania - pisze Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Kredyty hipoteczne będą trudniej dostępne

Jak wskazuje HRE Investments, z perspektywy widzenia osób, które dopiero planują kredyt wziąć, sytuacja po zmianach nie będzie dla nich korzystna. Zwłaszcza, że już teraz utrudniają to wysokie stopy procentowe i zalecana przez UKNF metoda obliczania zdolności kredytowej.

Tymczasem pod koniec maja startuje program rządowy kredytów bez wkładu własnego, co było częścią Polskiego Ładu. Z racji na wysokie stopy procentowe, oraz program wsparcia kredytobiorców, wiele osób może z niego nie skorzystać. 

Sonda
Czy jesteś zobowiązany kredytem hipotecznym?

- Może więc dobrym pomysłem byłaby liberalizacja zasad udzielania kredytów dla osób chcących kupić pierwsze mieszkanie? Takie regulacje są w gestii KNF. Instytucja ta jednak ostatnio prowadziła zupełnie odwrotną politykę - żądając od banków jeszcze bardziej restrykcyjnego podejścia do badania zdolności kredytowej. Na takie regulacje lepszym czasem był okres rekordowo tanich kredytów, a nie moment, w którym raty gwałtownie rosną, a o kredyt jest coraz trudniej - pisze Bartosz Turek.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze