Banki podnoszą oprocentowanie

i

Autor: Arkadiusz Ziółek/ East News Banki podnoszą oprocentowanie

Banki tracą miliardy?

Wakacje kredytowe szkodzą bankom? Straciły już 12 mld zł

2022-07-18 10:50

Rządowy pomysł wakacji kredytowych wciąż napotyka przeszkody. Wielu twierdzi, że jest on niedopracowany, a banki obawiają się związanego z uruchomieniem planu ryzyka. Aż 9 banków opublikowało raport, z którego wynika, że straciły już 12 mld zł. Powód? Wakacje kredytowe.

Przez wakacje kredytowe banki tracą miliardy złotych

Plan wakacji kredytowych u wielu placówek bankowych wywołał niemałe komplikacje. Dzięki opublikowanym raportom ESPI już teraz wiemy, że przez wakacje kredytowe aż 9 banków straciło miliardy złotych. Łączna kwota opiewa na 12 mld zł. Banki takiego ryzyka jednak się obawiały

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Banki tracą 12 mld zł na skutek wakacji kredytowych

Bank Millenium poinformował, że przez plan wakacji kredytowych straci w tym kwartale br od 1,3 do 1,6 mld zł. Wysokość tej straty wynosi od 75 do 90 proc. kwoty 1,78 mld zł, którą placówka straci, jeżeli z tego planu skorzystają wszyscy uprawnieni klienci. 

O podobnych skutkach poinformował m.in. mBank, ING, PKO BP, Santander, Alior Bank czy BNP Paribas Bank Polska. mBank straci od 1 do 1,4 mld zł, ING 1,7 mld zł. Z kolei 3 mld zł mają kosztować wakacje kredytowe w banku PKO BP, 2,4 mld zł w Pekao SA i 1,3 w Santander Bank. W BNP Paribas Bank Polska straty wyniosą 700-915 mln zł, w Alior Bank ok. 0,5 mld zł, a w Banku Handlowym 60 mln zł. Łącznie banki stracą ponad 12 mld zł.

Według danych KNF od początku 2022 r. do końca maja 2022 r. banki zarobiły 12,9 mld zł, a w wyniku planu wakacji kredytowych zaczną mocno tracić. Oszacowano, że ostateczna wysokość strat może być większa lub mniejsza. Wszystko zależy od tego, ile klientów będzie chciało skorzystać z wakacji kredytowych, natomiast na chwilę obecną mówi się, że będzie ich ok. 50- 90 proc.

Sonda
Czy skorzystasz z wakacji kredytowych?
Najnowsze