Dorabiasz sobie na emeryturze?

i

Autor: Shutterstock

Waloryzacja rent i emerytur. Najbiedniejsi seniorzy dostaną ok. 27 zł brutto [INFOGRAFIKA]

2017-07-19 15:52

Waloryzacja rent i emerytur 2018. Na decyzję o wskaźniku waloryzacji rent i emerytur czekają miliony Polaków. Rząd Beaty Szydło przyjął rozporządzenie w którym ustalono, że łącznie emerytury i renty wzrosną o 2,7 proc. Oznacza to, najniższa renta i emerytura urośnie z 1 tys. zł brutto do 1027 zł brutto. Koszt podwyżek dla budżetu państwa to 5,4 mld złotych w 2018 roku.

Waloryzacja rent i emerytur w 2018 roku
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w nowym projekcie rozporządzenia przyjętym przez rząd podaje, że "prognozowany wskaźnik waloryzacji w 2018 r. kształtuje się na poziomie 2,7 proc." Całkowity koszt waloryzacji przy tym wskaźniku szacowany jest na kwotę około 5,4 mld zł.

Zobacz również: Na wcześniejszą emeryturę trzeba czekać aż do 6 miesięcy

Początkowo rządzący zakładali, że wskaźnik wyniesie 2,4 proc., a koszt waloryzacji 4,8 mld zł. Resort Mateusza Morawieckiego przy opiniowaniu rozporządzenia stwierdził bowiem, że spodziewa się większego wskaźnika inflacji i tym samym większej waloryzacji.

- Przy prognozie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2017 r. na poziomie 2 proc. i prognozie realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2017 r. wynoszącej 3 proc. (20 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń w 2017 r. - 0,6 proc.), prognozowany wskaźnik waloryzacji w 2018 r. kształtuje się na poziomie 2,7 proc. - tak z kolei zmiany w rozporzędzeniu wyjaśnia MRPiPS.

Ile podwyżki dostaną emeryci i renciści?
Jeśli ustalenia Rady Ministrów nie zostaną zmienione, to w marcu 2018 r. emerytury i renty wzrosną o 2,7 proc. Obecnie minimalne świadczenie wynosi 1000 zł brutto, a od przyszłego roku będzie to 1027 zł. Przy 2000 zł brutto wzrost wyniesie 2054 zł.

Sprawdź koniecznie: Co grozi za niepłacenie składek ZUS

Warto pamiętać, że są seniorzy, którzy nie łapią się emeryturę minimalną - choćby z powodu braku odpowiedniego stażu pracy. Dla nich waloryzacja będzie kwestią groszy. Podwyżka obejmuje wszystkie świadczenia, czyli zarówno te finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jak i te wypłacane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Jak wylicza się waloryzację?
Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (czyli podwyżki cen towarów, które głównie kupują emeryci) w poprzednim roku, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w minionym roku.

KLIKNIJ W GRAFIKĘ, ABY JĄ POWIĘKSZYĆ

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze