Elżbieta Rafalska

i

Autor: Stanislaw Kowalczuk/East News Elżbieta Rafalska

500 plus dostanie więcej osób! Minister Rafalska ujawnia szczegóły

2019-02-14 14:07

Ważne zmiany w 500 plus! Rząd premiera Mateusza Morawieckiego już nie tylko myśli o zmianach w popularnym programie rodzinnym, ale nad nimi pracuje. Jedna z nowości dotyczy progów dochodowych zapisanych w "Rodzina 500 plus", a drugi zainteresuje rodziców samotnie wychowujących dzieci.

500 plus - co się zmieni?
Planujemy ograniczenie wymogu ustalenia alimentów przez osobę samotnie wychowującą dziecko do wniosków o 500 plus na pierwsze dziecko
– przekonuje w rozmowie z "Faktem" minister Elżbieta Rafalska. Szefowa resortu rodziny dodaje, że zmiany te mają wejść życie jeszcze w 2019 roku.

To pokłosie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który zakwestionował wymaganie od rodziców ubiegających się o świadczenie na drugie i kolejne dziecko posiadanie ustalonego prawa do alimentów. Zgodnie z nim alimenty powinny być wymagane jedynie w przypadku pierwszego dziecka, a zaś drugiego i kolejnych dotyczyć powinny takie same zasady, jakie panują w pełnych rodzinach – wówczas świadczenie wychowawcze przyznawane jest bez żadnych warunków - przypomina Bankier.pl.

Decyzja WSA była sprzeczna z interpretacją przepisów przez MRPiPS, który twierdził, że zapobiega to wyłudzaniu świadczeń przez samotnych rodziców. Teraz resort Rafalskiej zmienia zdanie. 

Jak podaje "Fakt" z 500 plus korzysta ponad pół miliona samotnych rodziców, którzy dostają świadczenie na 767 tys. dzieci z 1,1 mln wychowywanych przez samotnych rodziców.

Kolejna zmiana w 500 plus powinna ucieszyć wszystkich rodziców. Rząd chce podnieść próg dochodowy w programie rodzinnym. Nowa stawka nie została ujawniona przez minister Rafalską, ale wiadomo, że próg wzrośnie o co najmniej 100 zł. Obecnie wynosi on 800 zł lub 1200 zł jeśli w rodzinie jest niepełnosprawne dziecko.

Źródło: "Fakt"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze