Elżbieta Rafalska

i

Autor: Piotr Grzybowski/SUPER EXPRESS Elżbieta Rafalska

500 plus na każde dziecko. Minister Rafalska podała konkrety [WIDEO]

2019-02-06 10:16

Rodzina 500 plus to program, który stał się niemal synonimem rządów Prawa i Sprawiedliwości. Tuż przed wyborami nie brak informacji o rozszerzeniu 500 plus na każde dziecko – tyle, że przede wszystkim mówią o tym kontrkandydaci PiS. Minister Elżbieta Rafalska odniosła się do zwiększenia liczby beneficjentów Rodziny 500 plus.

Obecnie program 500 plus gwarantuje wypłacanie świadczeń za drugie i każde kolejne dziecko. By rodzic otrzymał 500 plus na pierwsze dziecko musi spełniać odpowiednie kryteria. Biorąc pod uwagę popularność programu Rodzina 500 plus, nic dziwnego, że polityczni oponenci Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami obiecują, że rozszerzą program. Jedni mówią o zwiększeniu świadczenia, inni o 500 plus na każde dziecko. Do tych ostatnich dołączył ostatnio Robert Biedroń z programem swojej partii Wiosna.

- Wypłacanie świadczenia 500 plus na każde dziecko w rodzinie oznaczałoby dodatkowe obciążenie dla budżetu państwa na poziomie 17-18 mld złotych – tak skwitowała pomysły lidera „Wiosny” szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska. - Dzisiaj najwięcej obiecują ci, którzy mają najmniejsze szanse realnego rządzenia – dodała na antenie TVP Info.

Jednak jak wiadomo program 500 plus finansują wszyscy podatnicy, także ci, którzy sami pobierają świadczenie. Ile więc płacilibyśmy za program 500 plus gdyby ten obejmował każde dziecko?

Niemal 23,5 mld złotych kosztował podatników program Rodzina 500 plus w 2017 roku. Skorzystało z niego prawie 4 mln dzieci i młodzieży przed 18. rokiem życia. Gdyby program przysługiwał każdemu dziecku, wówczas jego koszt wzrósłby do nawet 41,5 mld złotych. To oznaczałoby, że każdy, nawet niepracujący niemowlak czy pierwszoklasista, miesięcznie 91 złotych.

Jeżeli jednak za program 500 plus płacić by mieli tylko aktywni zawodowo, z ich kieszeni co miesiąc odpływałyby dużo większe pieniądze. W Polsce w wieku produkcyjnym jest ok. 24,7 mln osób. Do tej liczby jednak zaliczany jest każdy mężczyzna w wieku 18-64 i każda kobieta 18-59. Oznacza to, że tu pod uwagę bierze się też osoby ciężko chore, niezdolne do pracy, studiujące czy uczące się i nie pracujące. Faktycznie aktywnej zawodowo ludności jest dużo mniej – ok. 17,3 mln Polaków. Za 500 plus dla każdego dziecka każdy aktywny zawodowo płaciłby więc miesięcznie 200 złotych!

Oczywiście, to średnia. Wiadomo, że ci lepiej zarabiający płacą wyższe podatki, a co za tym idzie, to z ich kieszeni więcej przeznaczane jest na program „Rodzina 500 plus”. Dodatkowo wpływy do budżetu państwa, z którego finansowane jest świadczenie, zapewniają też wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa czy spółki, a także rodzimy eksport.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze