Przedsiębiorcy mogą do 20 lutego zmienić formę opodatkowania
Zgodnie z przepisami, przedsiębiorcy kontynuujący działalność w nowym roku podatkowym mogą zmienić stosowaną wcześniej formę opodatkowania na inną. Mają na to czas do 20 lutego.
Aby dokonać takiej zmiany, muszą złożyć odpowiednie oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego, w którym się rozliczają. Dokument mogą złożyć osobiście albo drogą elektroniczną.
Ekspertka radzi sprawdzić przedsiębiorcom czy poprawnie złożyli oświadczenia
- Bazując na swoim doświadczeniu, doradzam przedsiębiorcom, aby sprawdzili, czy ich oświadczenie zostało poprawnie złożone. Najlepiej zweryfikować to upewniając się, czy otrzymaliśmy zwrotne UPO, które potwierdza prawidłowe złożenie wniosku – czytamy w komentarzu doradcy podatkowego z e-pity.pl Moniki Piątkowskiej.
Dodała, że przedsiębiorcy często są przekonani, że dopełnili wszystkich formalności, ale ze względu na np. błąd w wysyłce, oświadczenie nie dotarło na czas do organów podatkowych.
- Wówczas jest bardzo prawdopodobne, że za jakiś czas zgłosi się do nas urząd skarbowy żądając uiszczenia prawidłowej kwoty podatku dochodowego zgodnej ze "starą" formą opodatkowania wraz z odsetkami za zwłokę – stwierdziła Monika Piątkowska.
W komentarzu czytamy, że przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na złożenie oświadczenia przez CEDIG, powinni wybrać formularz „Oświadczenie o formie opłacania podatku dochodowego” i wskazać jedną spośród trzech dostępnych form opodatkowania tj. opodatkowanie na zasadach ogólnych (tzw. skala podatkowa), podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.