Strażnicy Miejscy z Włocławka interweniowali w sprawie jaszczurki

i

Autor: archiwum serwisu / zdjęcie poglądowe Strażnicy wykazali się profesjonalizmem

Wiek emerytalny

Niższy wiek emerytalny dla strażników! Znani posłowie KO apelują. Jest decyzja

2025-02-04 16:04

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zaapelowali o podjęcie działań, aby straż miejska - podobnie jak Policja - była objęta możliwością wcześniejszego przejścia na emeryturę. Politycy podkreślają, że praca strażników jest podobna do pracy policjantów. Ministerstwo już wystosowało odpowiedź.

Posłowie apelują o niższy wiek emerytalny dla strażników miejskich

Z interpelacją do Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej zwrócili się posłowie Koalicji Obywatelskiej, m.in. Alicja Łuczak i Marcin Józefaciuk. Zaapelowali o podjęcie działań, które obniżyłby wiek emerytalny pracowników straży miejskiej. 

- Proszę o podjęcie działań mających na celu obniżenie granicy wieku emerytalnego dla straży miejskiej z uwagi na wyjątkowość tej służby, niejednokrotnie zbliżoną do pracy Policji, będącą ważnym elementem bezpieczeństwa publicznego - można przeczytać w interpelacji.

Politycy podkreślili, że jest to praca "o szczególnym charakterze" i odpowiada ustawowej definicji o emeryturach pomostowych. 

- Wymaga [praca - dop. red.] bowiem odpowiedzialności, sprawności fizycznej i psychicznej. Strażnik po kilkudziesięciu latach pracy może nie być już tak aktywny, sprawny i skuteczny. Tym samym zasadne jest obniżenie wieku emerytalnego dla strażników gminnych - piszą posłowie w interpelacji.

Ministerstwo odpowiada posłom. Na razie strażnicy miejscy nie mogą liczyć na wcześniejsze emerytury?

Na interpelację odpowiedział Sebastian Gajewski, sekrzetarz stanu w  Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak wynika z odpowiedzi, obecnie nie trwają prace, które mają umieścić prace wykonywane przez strażników gminnych i miejskich do wykazu prac o szczególnym charakterze.

Obecnie strażnicy miejscy przechodzą na emerytury według powszechnego wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Dla porównania, w Policji po reformie w 2013 roku, żeby przejść na emeryturę trzeba mieć minimum 25 lat służby i osiągnięty 55. rok życia.

Jak wynika z propozycji posłów KO, osoba zatrudniona w charakterze strażnika miejskiego mogłaby przejść na emeryturę w wieku 60 lat oraz wykazać 25 lat stażu pracy. Wygląda jednak na to, że obecnie resort nie zajmie się tą zmianą.

Super Biznes SE Google News
Autor:
QUIZ PRL. Dzień babci i dziadka w PRL. Niełatwy quiz dla prawdziwych ekspertów PRL-u
Pytanie 1 z 10
Kiedy po raz pierwszy w Polsce zaczęto obchodzić Dzień Babci?
QUIZ PRL. Dzień babci i dziadka w PRL. Niełatwy quiz dla prawdziwych ekspertów PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze