Ważny wyrok TSUE w sprawie kredytów. Co oznacza dla frankowiczów

2021-04-29 12:40
Franki szwajcarskie
Autor: Shutterstock Sondaż. 40 proc. frankowiczów chce ugody z bankiem

Trybunał sprawiedliwości UE wydał w czwartek, 29 kwietnia bieżącego roku, oświadczenie w sprawie kredytów we frankach. Trybunał stwierdził, że skutki stwierdzenia przez sąd istnienia nieuczciwego warunku w umowie dotyczącej kredytu indeksowanego we franku szwajcarskim podlegają przepisom prawa krajowego, a kwestię utrzymywania się w mocy tych umów powinny oceniać sądy krajowe. Natomiast z ostatniego sondażu przeprowadzonego przez, platformę analityczno-badawczą UCE RESEARCH, wynika, że frankowicze, aż 40 proc. z nich rozważa zawarcie ugody z bankiem. Dodatkowo ponad 50 proc. planuje wystąpić na drogę sądową w tej sprawie.

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w sprawie kredytów we frankach

W czwartek TSUE wydał orzeczenie w sprawie pięciu pytań prejudycjalnych Sądu Okręgowego w Gdańsku w związku ze sprawą kredytobiorców i banku BPH. "W ocenie Stowarzyszenia dzisiejszy wyrok TSUE wpisuje się we wcześniejsze orzeczenia Europejskiego Trybunału. Wyrok stwierdza, że nieuczciwe warunki umowy zawarte w dniu jej podpisania nie mogą być uchylone aneksem, jeżeli konsument nie został poinformowany o faktycznych celach i skutkach zawarcia tego aneksu" - wskazał prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak w komentarzu przesłanym PAP. Jak podkreślił, TSUE nie zezwolił także na tzw. dzielenie nieuczciwego zapisu w formie występującej w umowach BPH. "Oddzielna ocena poszczególnych zapisów umowy stawia szereg wymogów co nie występuje w tej sprawie" - zaznaczył. Szcześniak wskazał, że kwestie wynagrodzenia za kapitał dla kredytobiorców oraz banków TSUE pozostawił do oceny sądu krajowego. "Mamy nadzieję, iż Sąd Najwyższy rozstrzygnie to w Uchwale planowanej na 11 maja" - podkreślił.

Czy umowa była nieuczciwa?

W wydanym w czwartek orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości UE uznał m.in., że skutki stwierdzenia przez sąd istnienia nieuczciwego warunku w umowie podlegają przepisom prawa krajowego, przy czym kwestia utrzymywania się w mocy takiej umowy powinna być oceniana przez sąd krajowy - podano w komunikacie prasowym.

Według TSUE do sądu krajowego, który stwierdza nieuczciwy charakter warunku umowy zawartej przez przedsiębiorcę z konsumentem, należy poinformowanie konsumenta, w ramach krajowych norm proceduralnych i w następstwie kontradyktoryjnej debaty, o konsekwencjach prawnych, jakie może pociągnąć za sobą stwierdzenie nieważności takiej umowy.

11 maja br. Izba Cywilna Sądu Najwyższego w pełnym składzie ma wydać orzeczenie, które powinno w kompleksowy sposób rozstrzygnąć najpoważniejsze kontrowersje, jakie ujawniły się na tle praktyki orzeczniczej w kwestii kredytów walutowych.

Frankowicze podzieleni: część chce ugód, inni szykują pozwy

Jak podaje Puls Biznesu, w pierwszej połowie kwietnia, platforma analityczno-badawczą UCE RESEARCH, przeprowadziła wśród frankowiczów badanie, które potwierdziło iż niemal 40 proc. kredytobiorców chciałoby podpisać za swoim bankiem ugodę. 36,5 proc. ankietowanych jest przeciwna takiej decyzji, natomiast 24,1 proc. nie jest zdecydowane jakie kroki podjąć. 

Według różnych oszacowań, do tej pory jedynie niecałe 10 proc. frankowiczów wystąpiło z pozwami do sądów. Jednak jak wskazuje badanie, UCE RESEARCH, ponad 50 proc. frankowiczów, którzy nie wystąpili jeszcze na drogę sądową przeciwko swoim bankom, zamierza to uczynić w ciągu najbliższych trzech miesięcy. 6,3 proc. nie zamierza tego zrobić, a 42,9 proc. jeszcze nie wie jakie podejmie kroki.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 2-16 kwietnia 2021 r. metodą CAWI przez UCE RESEARCH i SYNO Poland. Wzięły w nim udział 644 osoby posiadające tzw. kredyty frankowe w 11 bankach w Polsce. Badaniem objęto 16 województw, dzieląc je na pięć stref

Raport z Anteny 29.04
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze