Morawiecki, pieniądze

i

Autor: Shutterstock, Art Service/Super Express Morawiecki, pieniądze

Budżet państwa

Wydatki budżetu państwa wzrosną o ok. 20,8 mld zł. Na co rząd wyda te pieniądze?

2023-06-10 20:45

Wydatki budżetu państwa mogą wzrosnąć o ok. 20,8 mld zł - poinformował wiceminister finansów Sebastian Skuza. Nowelizacja budżetu dokonana przez rząd wynika z zawartego porozumienia z „Solidarnością”, dodatkowe pieniądze trafią też do samorządów oraz na wsparcie rolnictwa.

Wzrost wydatków z budżetu państwa o ponad 20 mld zł

W piątek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2023 wraz z projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2023 – dokumenty przedłożone przez ministra finansów. Wskazano, że „zgodnie z szacunkami, dochody budżetu państwa wyniosą w 2023 r. 601,4 mld zł, a wydatki 693,4 mld zł”. Według obecnie obowiązujące ustawy budżetowej na 2023 r., dochody budżetu zostały zaplanowane na 604,5 mld zł a wydatki 672,5 mld zł, zaś deficyt budżetu na nie więcej niż 68 mld zł.

Wiceminister finansów Sebastian Skuza wyjaśnił, że nowelizacja budżetu jest odpowiedzią na porozumienie z „Solidarnością” oraz wynikiem prowadzonych konsultacji ze stroną samorządową w zakresie ich wsparcia kwotą ok. 14,1 mld zł.

"Jednocześnie nowelizacja zapewnia bufor finansowy zabezpieczający kwestie społeczno-gospodarcze, związane z trwającą wojna w Ukrainie (wsparcie sektora rolniczego). Wymienione działania sprawią, że wydatki mogą wzrosnąć o ok. 20,8 mld zł" - zauważył Skuza. Dodał, że sfinansowanie dodatkowych wydatków poprzez nowelizację budżetu jest zbieżne z zapowiedziami rządu oraz MF, że zmniejszy się rola funduszy pozabudżetowych w ramach całego systemu finansów publicznych.

Sonda
Czy emerytury pomostowe powinny zostać utrzymane?
Pieniądze to nie wszystko - Jadwiga Emilewicz
Najnowsze