Pogrzeb Królowej Elżbiety II

i

Autor: AP Pogrzeb Królowej Elżbiety II

Uroczystości pogrzebowe

Większość sklepów zamknięta w poniedziałek. Pogrzeb królowej Elżbiety II

2022-09-19 10:50

W dzień państwowego pogrzebu Królowej Elżbiety większość sklepów na terenie Wielkiej Brytanii będzie zamknięta.

Pogrzeb królowej Elżbiety. Sklepy będą pozamykane

Pogrzeb królowej Elżbiety II ma miejsce 19 września 2022 roku. Z szacunku do zmarłej królowej Elżbiety II, Brytyjczycy zamkną sklepy w poniedziałek. Ustalone przez króla Karola III święto bankowe nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Może jednak umożliwić Brytyjczykom uczestnictwo w uroczystościach pogrzebowych.

"Pozwoli to osobom prywatnym, przedsiębiorstwom i innym organizacjom na oddanie czci Jej Królewskiej Mości i upamiętnienie Jej panowania, a jednocześnie na uczczenie ostatniego dnia okresu żałoby narodowej" - poinformowano za pośrednictwem rządowej strony internetowej.

Forum w Karpaczu 2022: Gertruda Uścińska

Czy pracownicy mają wolne z okazji święta bankowego?

Wolne pracowników zależy jednak wyłącznie od pracodawców. "Rząd nie może ingerować w istniejące ustalenia umowne pomiędzy pracodawcami i pracownikami. Mamy jednak nadzieję, że wielu pracowników będzie mogło wziąć dzień wolny w święto bankowe. Oczekujemy również, że pracodawcy z wyczuciem odpowiedzą na prośby pracowników, którzy w dzień pogrzebu będą chcieli wziąć wolne od pracy” - głosi komunikat rządu cytowany przez portal Bankier.pl.

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Które placówki będą czynne?

Placówki pocztowe oraz większość dużych supermarketów, takich jak Sainsbury’s, Tesco, Waitrose, Asda, Aldi czy Lidl będą całkowicie zamknięte lub godziny ich pracy będą ograniczone. Mniejsze sklepy również podjęły takie decyzje- informuje dziennik "Daily Express".

Nie wszystkie miejsca zdecydowały się na zamknięcie. JD Waterspoon, założona w 1979 roku firma prowadząca sieć pubów w Wielkiej Brytanii i Irlandii, zapowiedziała, że jej lokale w centrum Londynu, przy stacjach kolejowych i lotniskach pozostaną otwarte w trakcie pogrzebu. Pozostałe placówki zostaną zamknięte wyłącznie na czas uroczystości pogrzebowych. Natomiast Stonegate -  jeden z największych biznesów pubowych Wielkiej Brytanii poinformował, że lokale pozostaną otwarte i można będzie w nich obejrzeć relację z uroczystości - informuje portal Bankier.pl.

Czym są święta bankowe w Wielkiej Brytanii?

Święta bankowe są publicznymi świętami państwowymi w Zjednoczonym Królestwie oraz w Irlandii. Ich nazwa wzięła się od tego, że z reguły w te dni banki nie pracują. W ciągu roku jest kilka takich świąt; dokładna ich liczba zależy od tego, gdzie są obchodzone.

Sonda
Będziesz oglądać pogrzeb królowej Elżbiety II?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze