Królewski majątek

Majątek Karola III. Co posiada król Wielkiej Brytanii?

2022-09-15 17:54

Król Karol III został zaproszony przez Andrzeja Dudę do Polski. Spadkobierca brytyjskiego tronu po królowej Elżbiecie może się poszczycić nie lada majątkiem, który odziedziczył po matce. W jego skład wchodzą m.in. nieruchomości, dzieła sztuki, biżuteria, klejnoty i antyki. Obecny król Wielkiej Brytanii zanim dostał spadek od matki zdołał zgromadzić niemały majątek.

Majątek króla Karola III. Co odziedziczył po matce?

370 milionów funtów - na tyle wyceniany był osobisty majątek królowej Elżbiety II. Znaczna część tej fortuny przypadła w spadku synowi zmarłej królowej - królowi Karolowi III. Do majątku wliczały się między innymi liczne nieruchomości, dzieła sztuki, antyki czy stadnina koni czystej angielskiej krwi. Do królowej należała również wyceniana na setki milionów funtów biżuteria, która również trafi w ręce Karola - zgodnie z prawem podatkowym - informuje TVN24.

Zgodnie z obowiązującym od 1993 roku prawem nowy monarcha nie będzie musiał płacić podatku od ogromnej fortuny, która stanie się teraz jego własnością. W przeciwnym razie przekazałby skarbowi państwa około 170 milionów funtów z majątku królowej - donosi New York Times cytowany przez TVN24.

Karpacz 2022: Marek Chraniuk

Królewska fortuna. Jak bogaty jest król Karol III?

Majątek korony brytyjskiej będzie należał do króla Karola III. Nie będzie to jednak jego własność prywatna - w związku z tym panujący monarcha nie będzie miał możliwości sprzedaży aktywów. Te aktywa i nieruchomości mają wartość około 30 miliardów funtów - wynika z raportu finansowego Crown Estate. To m.in. Pałac Buckingham, Pałac Kensington oraz grunty i nieruchomości w Londynie i Wielkiej Brytanii.

Ogromna firma zarządzająca tymi aktywami podlega nadzorowi sprawowanemu przez niezależną organizację, a nie przez członków rodziny królewskiej. Nadwyżka dochodów wpłacana jest co roku do brytyjskiego skarbu państwa - informuje TVN 24.

Według strony internetowej rodziny królewskiej, minimum 15 procent zysków pochodzących z majątku koronnego trafia do rodziny królewskiej za pośrednictwem "Sovereign Grant". W ostatnim roku podatkowym Crown Estate zarobił około 270 milionów funtów, co oznacza, że około 40 milionów funtów zostało przekazanych rodzinie królewskiej - wyjaśnia TVN24.

Księstwo Kornwalii przynosiło ogromne zyski

Król Karol III przykłada dużą wagę do rozporządzania rodzinnym majątkiem. Jak donosi New York Times w ciągu ostatniej dekady Karol rozbudował zespół profesjonalnych finansistów, którzy zwiększyli jego fortunę o ok. 50 procent.

Zanim Karol objął królewski tron, pełnił funkcję księcia Kornwalii . Księstwo Kornwalii obejmuje ponad 130 tysięcy akrów ziemi o wartości 1,1 miliarda funtów (których królowi nie wolno sprzedać - otrzymywał natomiast dochody z wynajmu nieruchomości rolnikom, firmom i mieszkańcom) - donosi magazyn Fortune.  Karol zarabiał ponad 20 milionów funtów rocznie za pośrednictwem księstwa - wynika ze strony internetowej księcia Walii.

W skład majątku Księstwa Kornwalii wchodzi też obecnie m.in. słynne boisko do krykieta The Oval, liczne ziemie uprawne na południu Anglii, domy do wynajęcia nad morzem, powierzchnie biurowe w Londynie i podmiejski supermarket - wylicza TVN24.

Prywatny majątek rodziny królewskiej pozostaje tajemnicą

Wartość całkowita majątku, którym dysponuje książę Kornwalii wyceniana była ostatnio na około 1,4 miliarda funtów. Królewska fortuna według szacunków wynosi około 24 miliardy funtów. Rodzina królewska posiada również majątek prywatny - jego wysokość jest pilnie strzeżoną tajemnicą.

Nieruchomości, precjoza i... łabędzie?

Dziedziczenie w rodzinie królewskiej obejmuje również elementy o wartości tradycyjnej. Zgodnie z sięgającym XII wieku zwyczajem, brytyjski monarcha jest współwłaścicielem wszystkich nieoznakowanych łabędzi pływających na otwartych wodach Wielkiej Brytanii. Po śmierci Elżbiety II odziedziczył je król Karol III.

Sonda
Będziesz oglądać pogrzeb królowej Elżbiety II?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze