Majątek rodziny królewskiej

Oszałamiająca korona Elżbiety II. Ile jest warta? [GALERIA]

2022-09-18 19:54

W samej koronie jest blisko trzy tysiące kamieni szlachetnych, w tym 2868 diamentów, 273 pereł, 17 szafirów, 11 szmaragdami i 5 rubinami. Korona waży dokładnie 2,23 kg. Jak twierdzą eksperci nigdy nie była wyceniana, ale niektórzy twierdzą że może byc warta od 3 do 5 mld funtów. Dość powiedzieć, że tylko dwa diamenty z korony królewskiej warte są blisko 400 mln funtów. Notabene po śmierci królowej RPA i Indie domagają się zwrotu bezcennych klejnotów.

Ile warty jest symbol władzy królewskiej?

Imperial State Crown została wykonana na koronację króla Jerzego VI w 1937 roku przez firmę Garrard and Company, zastępując koronę wykonaną dla królowej Wiktorii w 1838 roku. Ale niektóre klejnoty pochodzą już z XV wieku. Korona jest trzymana w Tower of London pod uzbrojoną strażą.

W samej koronie  jest blisko  trzema tysiące kamieni szlachetnych, w tym 2868 diamentów, 273 pereł, 17 szafirów, 11 szmaragdami i 5 rubinami. Powstała w 1937 roku, na koronację króla Jerzego VI, ojca Elżbiety II, zastąpiła cięższą i niedopasowaną do głowy nowego monarchy koronę z czasów królowej Wiktorii. Korona waży dokładnie 2,23 kg. Wiele tych klejnotów zostało przywiezionych z dawnych brytyjskich kolonii w Afryce i Azji Południowej.

Jeden z nich, zdobiący koronę pochodzi z czasów kolonialnych. Diament Kohinoor, znanu także jako Koh-i-noor, co oznacza "Górę Światła", miał pierwotnie 186 karatów i był jednym z największych kruszców na świecie.

Obecnie Indie wielokrotnie apelowały o jego zwrot. Na przykład w 1947 r., kiedy kraj odzyskał niepodległość. Kolejne żądania zostały wysunięte w roku koronacji Elżbiety II, ale pozostały bez echa - przypomina "Times". Teraz kiedy monarchini zmarła, wielu Hindusów m.in. w mediach społecznościowych domaga się zwrotu legendarnego diamentu.

Królowa Elżbieta II nie żyje. Król Karol III to potomek polskiego generała

Po śmierci Elżbiety II w mediach społecznościowych pojawiły się apele również o zwrot 317-karatowego diamentu Cullinan II, stanowiącego część diamentu Cullinan, największego nieoszlifowanego diamentu, jaki kiedykolwiek odnaleziono.

Został on wydobyty w 1905 roku na terenie obecnego RPA w "szczytowym okresie brytyjskich rządów kolonialnych" - napisał portal Metro. Dwa lata później diament podarowano królowi Edwardowi VII, a następnie został pocięty na 9 mniejszych. Wartość każdego z tych diamentów - Koh-i-Noor oraz Cullinana - szacowana jest na ok. 400 mln funtów. 

BBC podało, że oszacowanie dokładnej wartość brytyjskiej korony państwowej i pozostałych klejnotów koronnych "jest właściwie niemożliwe". Zdaniem królewskiego eksperta Alastaira Bruce'a, królewska kolekcja nie ma wartości pieniężnej.  Uważa się, że klejnoty koronne są bezcenne. Nigdy nie byli ubezpieczeni, więc nigdy nie były wyceniane. Jednak niektórzy eksperci uważają, że może być warta od 3 do 5 miliardów funtów.

Jakie jeszcze klejnoty ma korona królowej Elżbiety II?

Oprócz diamentów, w korone wkomponowany jest m.in.

  • Rubin Czarnego Księcia: uważa się, że był kiedyś własnością Piotra Okrutnego, aw 1367 został podarowany Edwardowi, księciu Walii. Waży 170 karatów i jest jedną z najstarszych części korony.
  • Szafir Stuarta: waży 104 karaty (20,8 grama) i uważa się, że pochodzi z Azji, potencjalnie dzisiejszego Afganistanu, Sri Lanki, Birmy lub Kaszmiru.
  • Szafir św Edwarda: umieszczony pośrodku najwyższego krzyża, miał być noszony w pierścieniu przez św. Edwarda Wyznawcę i odkryty w jego grobowcu w 1163 roku.

Majątek króla Karola III. Co odziedziczył po matce?

370 milionów funtów - na tyle wyceniany był osobisty majątek królowej Elżbiety II. Znaczna część tej fortuny przypadła w spadku synowi zmarłej królowej - królowi Karolowi III. Do majątku wliczały się między innymi liczne nieruchomości, dzieła sztuki, antyki czy stadnina koni czystej angielskiej krwi. Do królowej należała również wyceniana na setki milionów funtów biżuteria, która również trafi w ręce Karola.  Zgodnie z obowiązującym od 1993 roku prawem nowy monarcha nie będzie musiał płacić podatku od ogromnej fortuny, która stanie się teraz jego własnością.

Sonda
Czy darzysz szacunkiem królową brytyjską?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze