Zarządca komisaryczny ma usprawnić standardy zarządzania ryzykiem w kasie oraz zwiększyć efektywność funkcjonowania SKOK-u. Stał się również odpowiedzialny za restrukturyzację kasy. Ma opracować projekt restrukturyzacyjny Wielkopolskiej SKOK bądź przygotować i skonsultować w KNF program naprawczy.
Przeczytaj również: Bankructwo SKOK-ów ciąg dalszy. SKOK Arka z wnioskiem o upadłość
Powołanie zarządcy komisarycznego „nie wpływa na organizację i sposób działania kasy, z wyjątkiem zmian przewidzianych ustawą o SKOK " – zapewnia KNF w komunikacie prasowym. Zmian nie powinni odczuć klienci kasy. Nie ulegają również zmianie umowy z pracownikami i kontrahentami SKOK-u, ani umowy ze współwłaścicielami kasy.
Jednak z dniem powołania zarządcy komisarycznego członkowie zarządu kasy tracą swoje stanowiska. Wygasają też udzielone im prokury i pełnomocnictwa. Kompetencje pozostałych organów wchodzących w skład Wielkopolskiej SKOK zostają zawieszone i przechodzą na rzecz zarządcy komisarycznego. Nie może on jedynie zmienić statutu kasy. KNF uspokaja, że depozyty znajdujące się w Wielkopolskiej Spółdzielczych Kasie Oszczędnościowo–Kredytowych pozostają zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).
Źródła: biznes.onet.pl, knf.gov.pl